Słowo Redemptor

Czwartek pierwszego tygodnia Adwentu

 

 

 

Czwartek, 21 lutego 2013 roku, I tydzień Wielkiego Postu, Rok C, I

 

 

 

 

 

Proście, a otrzymacie

 

Post, jałmużna i modlitwa to trzy filary wielkopostnego odnowienia. Wytyczają one ewangeliczną relację do rzeczy, do ludzi i do Boga. Wszystko ma być ożywione duchem sprawiedliwości, miłości i ufności. Dzisiejsza liturgia słowa przybliża nam modlitwę, jako pełne pokory i odwagi proszenie, na które zawsze będzie dana odpowiedź Ojca dobrych darów.

 

 

Nie chodzi o dobrze dobrane słowa. Nie przekonujemy Ojca Niebieskiego sztuką retoryki i perfekcją dykcji. Królowa Ester jest przykładem modlitwy, która przebija Niebiosa, bo jest… życiem! Najszczerzej modlimy się sytuacjami, w których nasze jestestwo doznaje jakiegoś braku, defektu lub wprost zagrożenia. Odkrywamy wówczas Boga, jako jedyną Rzeczywistość, która nigdy nie zawodzi ani nie przemija. Wzrusza do głębi dialog Estery, która całkowicie polega na wszechwiedzy i dobroci Boga Izraela, na Jego wierności danym obietnicom, na potędze Jego niczym niezastąpionego wspomożenia. Psalmista, echem swojej  wiary, dopowie: „Pan za mnie wszystkiego dokona”!

 

Jezus wprowadza nas prosto w serce Ojca, w Jego intymność, w której zapadają decyzje łaski. Stamtąd wypływają tylko dobre dary. Można na nie zawsze liczyć i o nie zawsze prosić, odkąd podstawą dobroci jest Boże Ojcostwo, a pewnością ufności nasze usynowienie. Własnym dzieciom Ojciec umie dać rzeczy dobre, które zaowocują ich szczęśliwym życiem i zbawieniem wiecznym. Dlaczego muszą prosić? Aby dostrzec, że nawet kiedy nie proszą, Boża Opatrzność czuwa nad nimi i wprost obsypuje ludzi darami. Modlitwa przeciera oczy duszy na to, że naprawdę wszystko jest łaską.

 

 

Ostanie zdanie dzisiejszej Ewangelii jest Jezusowym streszczeniem całego objawienia Starego Testamentu. Otrzymujemy wszystko od Ojca, aby być jak On szczodrobliwi w dawaniu. Konsekwencja? Jeśli chcesz miłości, zacznij ją dawać! Chcesz być wysłuchanym? Słuchaj wołania brata…

 

 

 

 

 

 

Profesor nadzwyczajny Istituto Superiore di Teologia Morale (biblijne podstawy
teologii moralnej
), Accademia Alfonsiana – Rzym

o. Andrzej Wodka CSsR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy