Słowo Redemptor

Świętego Bartłomieja, Apostoła – święto

 

 

 

Wtorek, 24 sierpnia 2021 roku, XXI tydzień zwykły, Rok B, I

 

 

 

 

 

 

 

CZYTANIA

 

 

 

 

O dzisiejszym patronie można powiedzieć: „od sceptyka do wyznawcy”. W Ewangelii spotykamy Natanaela – czy też inaczej mówiąc, Bartłomieja – który usłyszawszy o Mesjaszu, zastanawia się: Czy może być, co dobrego z Nazaretu? (J 1, 46). Jednak kiedy na zaproszenie Filipa idzie i rozmawia z Jezusem, zmienia zdanie, a w konsekwencji zmienia całe swoje życie.

 

 

Św. Bartłomiej może być i pewnie jest obrazem współczesnego człowieka, który coś słyszał o Kościele i o Jezusie, ale ma w tym temacie wiele wątpliwości: „Czy może tam być w ogóle coś dobrego? Przecież Kościół to samo zło, a księża… To już nawet lepiej nie wspominać”. Takim ludziom – których przecież spotykamy w naszym codziennym życiu – trzeba powiedzieć: „Chodź i zobacz, przekonaj się sam, doświadcz spotkania z Jezusem, który jest obecny w Kościele, w sakramentach”.

 

Dzisiaj we współczesnym Kościele potrzeba nam właśnie z jednej strony takich „Filipów”, którzy doświadczyli już spotkania z Jezusem, wiedzą kim On jest i co może zrobić w życiu każdego człowieka, który do swojego życia Go zaprosi. Potrzeba nam ludzi, którzy nie będą się bali współczesnym Natanaelom powiedzieć: „Chodź i zobacz, bo warto!”.

 

Co przekonało naszego bohatera do Jezusa? Osobiste spotkanie. Jezus pokazał Natanaelowi, że go zna. Widziałem cię, zanim cię zawołał Filip, gdy byłeś pod figowcem (J 1, 48). Natanael (Bartłomiej) uwierzył w Jezusa. Może pod tym figowcem się modlił i odkrył, że o takiej modlitwie mógł wiedzieć tylko sam Bóg. Ważne są też słowa Jezusa, które zaintrygowały Bartłomieja: Oto prawdziwy Izraelita, w którym nie ma podstępu (J 1, 47). Jezus go znał, znał jego serce. Wiedział, że to jest szczery człowiek, pragnący dobra i sprawiedliwości.

 

 

Znam ludzi, którzy żyją z dala od Kościoła, ale mają czyste intencje, dobre serce, są życzliwi – są po prostu dobrzy. Oni potrzebują „Filipów”, którzy zaprowadzą ich do Jezusa, bo spotkanie z Nim zmienia wszystko. Dlatego nie bójmy się naszym życiem mówić o Jezusie, bo przez nasze świadectwo, ktoś może się z Nim spotkać i stać się kimś na wzór św. Bartłomieja.

 

 

 

 

Kazania-homilie: Święto św. Bartłomieja, Apostoła, Rok B, I

o. Eugeniusz Karpiel CSsR  (24 sierpnia 2011 roku, Rok A, I)

o. Krzysztof Szczygło CSsR  (26 sierpnia 2013 roku, Rok C, I)

o. Krzysztof Stankowski CSsR  (24 sieronia 2015 roku, Rok A, I)

o. Ryszard Hajduk CSsR  (24 sierpnia 2016 roku, Rok C, II)

o. Bogusław Nawracaj CSsR  (24 sierpnia 2017 roku, Rok A, I)

o. Ludwiak Łabuda CSsR  (24 sierpnia 2018 roku, Rok B, II)

o. Jerzy Krupa CSsR  (24 sierpnia 2019 roku, Rok C, I)

o. Sylwester Cabała CSsR  (24 sierpnia 2020 roku. Rok A, II)

o. Mariusz Simonicz CSsR  (24 sierpnia 2021 rok, Rok B, I)

 

 

 

 

 

 

Drukuj... 

Misjonarz Prowincji Warszawskiej Redemptorystów, obecnie przełożony domu zakonnego oraz proboszcz Parafii Matki
Bożej Królowej Polski (Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy) – Elbląg

o. Mariusz Simonicz CSsR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy