Słowo Redemptor

Poniedziałek czwartego tygodnia Wielkiego Postu

 

 

 

Poniedziałek, 19 marca 2012 roku, IV tydzień Wielkiego Postu, Rok B, II

 

 

 

 

Oni jednak nie rozumieli tego, co im powiedział (Łk 2, 50)

 

Bóg wkracza w życie człowieka. Po to, by poprzestawiać plany, by zaproponować coś, co doprowadzi do zmiany życia i z czego wyniknie większe dobro. Józef pragnął spokojnego życia z żoną Maryją u boku, z dziećmi. Nie chciał niczym wyróżniać się na tle swoich ziomków. Jednak Bóg widział to wszystko inaczej.

 

Najpierw wkracza w jego zwyczajne życie poprzez słowa Maryi na temat dziecka, które w sobie nosiła, następnie poprzez anioła we śnie, ostatecznie zaś przyszedł w Jezusie Chrystusie Synu Bożym.

 

Najprawdopodobniej Józef niewiele pojmował z tego, co się działo w jego życiu. Ponadto trudno było mu także zrozumieć Jezusa, który rozmawiał ze swymi rodzicami dosyć szorstko i często także w sposób nie do końca zrozumiały. Bo jak mieli razem z Maryją rozumieć słowa: „Czemuście mnie szukali? Czy nie wiecie, że powinienem być w tym, co należy do mojego Ojca?”. Jednak Józef okazał się człowiekiem zaufania. Ufał przede wszystkim Bogu i wykonywał to, o czym wiedział, że wolą Boga było.

 

Czasem my również możemy niewiele rozumieć z tego, co dzieje się w naszym życiu. Być może wtedy Bóg wkracza w nasze życie po to, by coś poprzestawiać. Czasem On wchodzi z konkretną propozycją w nasze zwykłe życie i być może nie wiemy, co z tym wszystkim zrobić?

 

Warto w tym kontekście spojrzeć na Józefa, którego odpowiedzią na takie wydarzenia było zaufanie Bogu, wytrwałość i konsekwencja w realizowaniu swojego powołania. Tak, powołania! Bo Bóg powołał go, by był opiekunem Jego Syna i temu właśnie Józef podporządkował swoje życie.

 

 

Każdy z nas ma swoje marzenia, plany, zamiary dotyczące życia, przyszłości. Józef także, jednak jego pragnienia i marzenia spełniły się, ale w zupełnie inny sposób.

 

Być może także i do Ciebie Bóg przychodzi w podobny sposób. Jaka jest twoja reakcja na to wejście Boga w Twoje życie?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Duszpasterz Akademicki w Parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Pocieszenia – Wrocław

o. Mariusz Simonicz CSsR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy