Słowo Redemptor

Wtorek trzeciego tygodnia Adwentu – 18 grudnia 2012 roku

 

 

Wtorek, 18 grudnia 2012 roku, III tydzień Adwentu, Rok C, I

 

 

 

18 grudnia 2012 roku
Wtorek trzeciego tygodnia Adwentu

 

 

 

 

 

Wielu ludzi stawia sobie pytanie: Co zrobić, żeby życie stało się jeszcze bardziej pasjonujące? Nieraz może zabraknąć pomysłów. Tak było w życiu małżonków, którzy umilali sobie życie wyłącznie oglądaniem telewizji. Gdy pewnego razu siedzieli razem przed telewizorem, nagle naszła ich myśl, by coś w swoim życiu zmienić. Tylko co? W pewnym momencie mąż zwraca się do żony: – Mam pomysł. Zróbmy coś pasjonującego! – Tak, ale co? – pyta kobieta. – Wiem – odpowiada mężczyzna. – Zamieńmy się miejscami!

 

Dla prawdziwych pasjonatów tego rodzaju propozycja zamiany miejsc jest czymś niepoważnym. Sama pasja bowiem nie pozwala spokojnie siedzieć i wciąż na nowo podsuwa rozmaite pomysły. Kto ma pasję, angażuje się w nią całym sobą i zapala do niej innych. Pasja nadaje smak życiu i pozwala człowiekowi odczuwać satysfakcję.

 

Czy życie chrześcijańskie może być pasją? Z pewnością tak! Dla jakże wielu proklamacja Ewangelii staje się pasją! Albo służba ubogim w imię Chrystusa i ze względu na Niego! Do pasjonatów głoszenia dobrej nowiny można zaliczyć chociażby św. Pawła czy św. Klemensa Hofbauera, a do pasjonatów diakonii – św. Jana Bożego czy bł. Teresę z Kalkuty. Kto wierzy w Jezusa Chrystusa, może uczynić swoje życie niezwykle pasjonującym. Bo czyż znajdziemy na świecie coś lub kogoś bardziej godnego poświęcenia niż Pan Zbawiciel i Jego misja odkupienia świata?

 

Prawdziwy chrześcijan się nie nudzi, ale oddaje się cały dziełu zbawienia ludzi, jak św. Józef. Gdy bowiem tylko otrzymał od anioła zwiastowanie, zabiera się do działania – nie zastanawia się, czym wypełnić sobie życie, ale zaraz po przebudzeniu ze snu realizuje polecenie Bożego posłańca. Pełen pasji angażuje się w dzieło wybawienia ludzi od grzechów, którego dokona Dziecię poczęte z Ducha Świętego w łonie Maryi. Św. Józef jest człowiekiem głęboko wierzącym, który z pełnym oddaniem pomaga w wypełnieniu się zbawczych obietnic Boga.

 

 

Również dzisiaj potrzeba chrześcijan, których wiara uczyni ich życie pełnym pasji dla Boga i Jego dzieła odkupienia człowieka. To Bóg zbawia – takie jest znaczenie imienia Jezus – ale pragnie również włączyć w swoje dzieło ludzi, którzy swoim zaangażowaniem pomogą innym odkryć obecność w świecie Zbawiciela – Boga z nami. Nie ma co zatem tracić czasu na poszukiwanie sposobów, które uczynią nasze życie pasjonującym. Wystarczy przejąć się prawdą, że dzieje się coś niezwykle ważnego – Bóg posyła na świat swego Syna, aby wybawił ludzi od grzechów. I potrzebuje każdego z nas wierzących – tak jak św. Józefa – aby dobra nowina o Bożym odkupieniu dotarła do wszystkich ludzi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Profesor doktor habilitowany, wykładowca na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie oraz w Wyższym
Seminarium Duchownym Redemptorystów w Tuchowie – Elbląg

o. Ryszard Hajduk CSsR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy