Słowo Redemptor

Piątek pierwszego tygodnia Wielkiego Postu

 

 

 

Piatek, 22 lutego 2013 roku, I tydzień Wielkiego Postu, Rok C, I

 

 

 

 

 

Żywe przykłady dla stada

 

Z całym światem katolickim świętujemy dziś katedrę św. Piotra w Rzymie, w duchu wdzięczności Bogu za misję powierzoną apostołowi Piotrowi i jego następcom.

„Katedra” to tron biskupa stojący w kościele będącym matką diecezji, nazwany właśnie „katedralnym”. Stanowi symbol władzy biskupa, w szczególności jego ewangelicznego nauczania, którego ma on strzec i przekazywać dla dobra całej wspólnoty wierzących. Z tego miejsca przewodzi, jako nauczyciel i pasterz, pielgrzymce wierzących, w wierze, nadziei i miłości.

 

 

Pierwszy list św. Piotra zachęca dziś wszystkich pasterzy Kościoła, aby w każdym czasie, z największym oddaniem służyli braciom w wierze, stając się dla nich żywymi przykładami bezinteresownego daru z siebie, którego najczystszym źródłem jest sam Chrystus. To On jest tym Pasterzem, który jest zawsze dobry i piękny, bo sobą samym zasłania owce, aż do ofiary z siebie. Jezus, jedyny taki Pasterz, jest niezwykły: nie tylko jest Mesjaszem, ale i prawdziwym Synem Boga żywego, czego nie oczekiwały najśmielsze wyobrażenia wiary Izraela. Według dzisiejszej ewangelii, zobaczył to, przez dar Ojca, w swej wierze apostoł Piotr, toteż na tej wierze Chrystus, jak na opoce, zbuduje swój Kościół, a bramy najbardziej nawet zaciekłej opozycji nie zdołają go przemóc.

 

W rok po swoim wyborze na następcę św. Piotra, papież Benedykt XVI prosił wierzących, aby modlili się w sposób szczególny w intencji posługi, jaką Bóg mu powierzył:

„wznosząc wzrok ku witrażowi z alabastru, który otwiera się światłem wprost na katedrę, przyzywajcie Ducha Świętego, ażeby zawsze podtrzymywał swym światłem i swoją mocą moją codzienną posługę całemu Kościołowi” (audiencja generalna, 22.02.2006).

 

Bezprecedensowo, za siedem dni nasz obecny Papież złoży urząd, osłabiony wiekiem i trudem pasterzowania. Towarzyszymy mu nadal żarliwą modlitwą i z miłością dziękujemy za wszystkie dary, które Najwyższy Pasterz, Jezus Chrystus, zechciał przezeń wylać na swoją Rodzinę na ziemi, Kościół święty, w tych czasach szybkich przemian i poważnych wzburzeń, boleśnie dotykających życia chrześcijańską wiarą.

 

 

 

 

 

 

Profesor nadzwyczajny Istituto Superiore di Teologia Morale (biblijne podstawy
teologii moralnej
), Accademia Alfonsiana – Rzym

o. Andrzej Wodka CSsR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy