Słowo Redemptor

Poniedziałek piątego tygodnia Wielkiego Postu

 

 

 

Poniedziałek, 18 marca 2013 roku, V tydzień Wielkiego Postu, Rok C, I

 

 

 

 

 

Pierwsze czytanie ukazuje nam poszukiwanie przez człowieka sprawiedliwości w oparciu o zewnętrzne przepisy prawa.

 

Uregulowania prawne i przepisy są ważne dla funkcjonowania każdej społeczności ludzkiej. Prawo posiada jednak swoją wartość, jeżeli jego źródłem jest prawda. W perykopie z Księgi Daniela widzimy, że przepis prawa, który dotyczył zachowywania czystości został wykorzystany przeciw niewinnej Zuzannie. Dwóch zdeprawowanych starców chciało posłużyć się prawem w celu zniszczenia niewinnej osoby. Dzięki interwencji Daniela prawda została obroniona. W imię tego samego prawa, okazało się, że oskarżyciele zamienili się nieoczekiwanie w winowajców i ponieśli przewidzianą karę.

 

Wydarzenie to ukazuje nam na pierwszeństwo prawdy wobec prawa.

 

Również w naszych czasach mamy do czynienia z sytuacjami, gdzie w imię prawa, lecz bez prawdy zostają krzywdzeni niewinni. Prawdziwi krzywdziciele cieszą się natomiast wolnością i kpią sobie z prawdy. Słowo Boże zaprasza nas, abyśmy nie bali się dawać świadectwa prawdzie. W ostatecznym rozrachunku prawda zawsze zwycięża.

 

W Ewangelii Jezus przekracza granice prawa opartego na zewnętrznych przepisach.

 

W inny sposób jak Daniel, staje On w obronie kobiety, która miała zostać ukamienowana. Jest tutaj oczywistym, że złamała ona prawo, ponieważ jej cudzołóstwo zostało dowiedzione. Jezus obiera inną strategię obrony. Uniewinnienie kobiety i zwolnienie z kary, którą miała ponieść, dokonuje się na podstawie odpuszczenia przewinienia oraz w myśl jednego z paragrafów nowego prawa: „Nie chcę śmierci grzesznika, lecz aby się nawrócił i miał życie”. Jest to prawo, które nabiera swojej mocy na postawie nawrócenia serca przestępcy. Jezus wydaje wyrok, który brzmi: „Ja ciebie nie potępiam. Idź, a od tej chwili już nie grzesz”.

 

Słowa Jezusa są skierowane także do nas. Zapraszają nas do odwrócenia się od popełnianych grzechów i łamania prawa Bożego. Każde złamanie prawa, nawet najcięższe jest możliwe do przebaczenia i odpuszczenia przez Boga w imię nowego prawa, które ustanowił Jezus – prawa miłosierdzia i miłości.

 

Jezus jest świadkiem, który w procesie sądowym stoi po naszej stronie. Wymaga od nas tylko jednej deklaracji – „Od tej chwili już nie grzesz”. Zwracajmy się często na modlitwie do Niego, abyśmy byli w stanie wytrwać na drodze wolności od grzechu.

 

 

 

 

 

 

Misjonarz Prowincji Warszawskiej Redemptorystów, Wykładowca teologii pastoralnej w Wyższego Seminarium Duchownego Redemptorystów
w Tuchowie, Dyrektor Centrum Apostolstwa i Duchowości Redemptorystów oraz Dyrektor Domu Rekolekcyjnego CADR – Kraków

o. Paweł Drobot CSsR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy