Słowo Redemptor
Wprowadzenie do nauk nowennowych
24.11.2010

Zbliża się 90 rocznica powstania nabożeństwa do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, zwanego Nowenną Nieustanną. Pragniemy przez ten cykl nowennowych rozważań przypomnieć sobie jak powstało to nabożeństwo i na czym ono polega.

Nauka I – Powstanie Nowenny Nieustannej w Saint Louis
24.11.2010

Zbliżamy się powoli do 90 rocznicy (2012 r.) powstania nabożeństwa do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, zwanego NOWENNĄ NIEUSTANNĄ. Być może kiedy jesteśmy na tym nabożeństwie zastanawiamy się jaka jest jego historia? Jak doszło do powstania tego nabożeństwa? Taki jubileusz jest chyba dobrą okazją, aby zapoznać się z historią naszego nabożeństwa. Spróbujmy więc przywołać fakty.

Nauka II – Rozwój Nowenny Nieustannej w świecie
01.12.2010

Wiemy już gdzie i kiedy powstało nabożeństwo Nowenny Nieustannej. Chcemy również widzieć w tym nabożeństwie wielką szansę ożywienia naszej wiary i ufności wobec Pana Boga. W naszym drugim rozważaniu nowennowym prześledzimy pokrótce rozwój Nowenny Nieustannej w świecie.

Nauka III – Początki Nowenny Nieustannej w Polsce – cz. I
08.12.2010

Dzięki poprzednim naukom na Nowennie Nieustannej dowiedzieliśmy się o powstaniu i rozwoju Nowenny Nieustannej w świecie. Ale istnieje również podobna historia związana z naszą Ojczyzną. Dlatego dziś chcemy popatrzeć na początki Nowenny w Polsce. A są one bardzo interesujące.

Nauka IV – Początki Nowenny Nieustannej w Polsce – cz. II
15.12.2010

Dziś chcemy kontynuować ostatnią naukę na temat początków Nowenny w Polsce i przywołać bardzo znamienite fakty. Początki Nowenny w Polsce są bowiem naznaczone piękną pracą osób, które szukały wszelkich sposobów, by kult MBNP rozprzestrzeniał się i w naszej Ojczyźnie. Dlatego wsłuchajmy się w to, co podaje nam historia kultu MBNP.

Nauka V – Pierwsza Nowenna w Polsce
22.12.2010

W poprzednich rozważaniach nowennowych była mowa o pierwszych próbach zaprowadzenia Nowenny w Polsce. Są one o tyle ważne, że doprowadziły do zaprowadzenia Nowenny na szeroką skalę. I właśnie w dzisiejszym rozważaniu chcemy zapoznać się z historią pierwszego oficjalnego nabożeństwa Nowenny Nieustannej w Polsce.

Nauka VI – Rozwój Nowenny w Polsce
29.12.2010

Czymś normalnym jest to, że to co ma swój początek podlega rozwojowi. Tak ma się rzecz i z Nowenną Nieustanną w Polsce. Cieszy nas to, że po przeszło już 50 latach od jej zaprowadzenia w Polsce dokonał się i dokonuje rozwój tego nabożeństwa. Prześledźmy to w dzisiejszym rozważaniu.

Nauka VII – o. Stanisław Solarz – główny propagator Nowenny w Polsce
05.01.2011

Wiele spraw, których doświadczamy w swoim życiu, zawdzięczamy działalności innych ludzi. Są oni często nam nieznani, pracowali nieraz w bardzo trudnych warunkach. Ale ich oddanie danej sprawie, poświęcenie sprawiły, że my możemy korzystać nieraz ze wspaniałych dzieł. Podobnie jest z Nowenną Nieustanną.

Nauka VIII – Uwagi praktyczne dotyczące Nowenny
12.01.2011

Każde nabożeństwo ma swoją historię, ale także cechy charakterystyczne, które wyróżniają je spośród innych. Nowenna Nieustanna również podlega temu prawu. Poprzez przybliżenie sobie kilku praktycznych uwag dotyczących naszego nabożeństwa będziemy chcieli lepiej je zrozumieć, by w ten sposób mogło ono bardziej owocować w naszym życiu.

Nauka IX – Wartości duszpasterskie Nowenny Nieustannej
19.01.2011

W ostatniej nauce w tym cyklu chcemy spojrzeć na wartości duszpasterskie związane z Nowenną Nieustanną. Trzeba tu przywołać także fakty. Te zaś wskazują, że przez 10 lat od chwili zaprowadzenia Nowenny w Polsce wydatnie pomnożyła się liczba kopii obrazu MBNP, a przez zaprowadzenie przed tymi kopiami Nowenny, nabożeństwo do MBNP osiągnęło niebywałe promieniowanie na całe okolice i lud wierzący.

Czytelnia

Polecamy