Słowo Redemptor

Sakrament chrztu jest początkiem osobistego pójścia za Jezusem...

 

 

 

Ewangelia:

Łk 8, 16-18

 

 

 

Drodzy rodzice i chrzestni!

 

Przynosicie dziś do świątyni małe dziecko, by w jego imieniu poprosić o udzielenie sakramentu chrztu św. W ten sposób nie czynicie zamachu na jego wolność. Wręcz przeciwnie, pragniecie podzielić się z nim najcenniejszym darem, jakim jest wasza wiara w Boga. To piękne, że pragniecie, aby Filip od najmłodszych lat wzrastał w wierze, którą mu przekażecie.

 

Tak jak podczas dalekich górskich wycieczek potrzebujemy przewodnika, tak również wasz syn Filip od najmłodszych lat będzie potrzebował dobrych przewodników na drodze poznawania Boga i życia według Jego Ewangelii. Chrzest nie ma być w życiu Filipa tylko jakimś „jednorazowym fajerwerkiem”. Sakrament chrztu jest początkiem jego osobistego pójścia za Jezusem, dlatego Filip będzie potrzebował waszego towarzyszenia mu na drodze chrześcijańskiego życia. Od dziś to ważne i odpowiedzialne zadanie bycia duchowymi przewodnikami dla Filipa zostanie powierzone wam – drodzy rodzice i chrzestni. Nikt nie może tego zadania wykonać lepiej i piękniej, niż rodzice, którzy nie wstydzą się swojej wiary i chcą według niej kształtować swoje życie małżeńskie i rodzinne.

 

Sakrament chrztu stanowi dla każdego katolika początek życia we wspólnocie Kościoła. W tej wspólnocie pragniemy iść przez życie, pielgrzymując na spotkanie z Bogiem w wieczności. Kiedy łaska chrztu obmyje duszę waszego dziecka z grzechu pierworodnego, stanie się ono częścią tej właśnie wspólnoty Kościoła. Bóg Ojciec niejako wypowie nad Filipem słowa podobne do tych, z jakimi zwrócił się do Jezusa po Jego chrzcie w Jordanie: „Ty jesteś mój syn umiłowany, w tobie mam upodobanie”. Filip, tak jak każdy z nas, stanie się umiłowanym dzieckiem Boga Ojca. Dla Boga każdy człowiek jest wyjątkowy i niepowtarzalny, dlatego też tak bardzo jesteśmy przez Niego umiłowani.

 

Jezus posłużył się dziś przypowieścią o lampie, aby ukazać nam ważny aspekt chrześcijańskiego życia (Łk 8, 16-18). Nikt kierujący się zdrowym rozsądkiem nie zapala lampy, aby natychmiast po zapaleniu nakryć ją szczelnie jakąś zasłoną. Nikt też nie stawia lampy pod łóżkiem, lecz na świeczniku, aby świeciła dla każdego, kto znajduje się w domu. Podobnie powinno być w życiu każdego z nas. Jako chrześcijanie jesteśmy zaproszeni, aby nasza głęboka wiara w Jezusa była dla innych widoczna w codzienności, zachęcając każdego do kształtowania swego życia według Dobrej Nowiny Ewangelii.

 

Na wzór takiej lampy, wszyscy mamy być chrześcijanami, którzy swoim dobrym przykładem życia będą innych przyciągać do Chrystusa. Czyńmy to w sposób czytelny, by Filip mógł uczyć się od każdego z nas, a szczególnie od rodziców i chrzestnych, jak w konkrecie codzienności ma wyglądać życie chrześcijanina oraz jak opierać swe wybory i decyzje o Ewangelię i Boże przykazania.

 

Symbolem wiary Filipa będzie płomień świecy, którą ojciec chrzestny za chwilę zapali od paschału. Paschał jest wielkanocną świecą, oznaczającą Chrystusa Zmartwychwstałego. Od momentu chrztu Jezus Zmartwychwstały pragnie prowadzić waszego syna przez całe jego życie, pomagając mu wybierać i czynić dobro.

Wasze dziecko otrzyma również białą szatę. Biel tej szaty symbolizuje czystość duszy człowieka, który co dopiero przyjął sakrament chrztu. Dbając o czystość własnej duszy, troszczcie się o czystość duszy Filipa. Niech każdego dnia od was uczy się troski o życie w łasce uświęcającej, czyli dbałości o przyjaźń z Bogiem.

 

Drodzy rodzice, nie bójcie się! W wypełnieniu zadań, które przed wami stoją, nie będziecie sami. Źródłem waszej siły pragnie być sam Bóg, jeśli tylko otworzycie wasze serca na Jego pomoc. Będziecie ją otrzymywać szczególnie poprzez rodzinną modlitwę, regularne życie sakramentalne, a zwłaszcza sakrament spowiedzi i niedzielną Eucharystię.

Każde dziecko po udzieleniu chrztu jest jak święty. Wracając dziś z waszym synem do domu, wprowadzicie pod wasz dach osobę świętą. Starajcie się tak kształtować waszą rodzinę, aby w życiu Filipa tę świętość nieustannie pielęgnować i podsycać w nim żar wiary  w Boga. Amen.

 

 

 

 

 

 

Studia podyplomowe w zakresie duchowości katolickiej na KUL-u oraz Tirocinium Pastoralne Prowincji Warszawskiej Redemptorystów
(wewnętrzne studium Zgromadzenie przygotowujące do prowadzenia Rekolekcji i Misji) – Lublin

o. Łukasz Listopad CSsR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy