Słowo Redemptor

IV niedziela Adwentu

 

 

 

Niedziela, 20 grudnia 2015 roku, III tydzień Adwentu, Rok C, II

 

 

 

 

 

Symptomatycznym dla naszych czasów jest to, iż źródła, z których czerpiemy, często bywają przysypane. Taki los spotyka coraz częściej święta Bożego Narodzenia. Choinka, dni wolne od pracy, karp oraz stosy prezentów przysłaniają to, co w te święta najważniejsze. Często bywa tak, że musimy na nowo odkrywać najgłębszy sens świąt Bożego Narodzenia. Kto jednak chce odnaleźć źródło, musi iść pod prąd, jak pisał Karol Wojtyła w Tryptyku Rzymskim:

„Jeśli chcesz znaleźć źródło,
musisz iść do góry, pod prąd.
Przedzieraj się, szukaj, nie ustępuj…”

 

 

Świat, dla którego Bóg nie ma już prawie żadnego znaczenia, nie jest w stanie ukazać nam najgłębszego sensu Bożego Narodzenia. My sami natomiast, bracia i siostry, my, którzy nie pozwalamy się ponieść nurtowi czasów współczesnych, możemy – podobnie jak pasterze z Betlejem – wyruszyć w drogę w te ostatnie dni Adwentu w poszukiwaniu źródła radości bożonarodzeniowej. Zechciejmy podjąć trud powrotu do źródła, gdzie woda jeszcze nie jest zmącona, gdzie woda jest czysta i zdatna do picia. Zadajmy sobie pytanie, co jest dla nas najgłębszym motywem obchodzenia świąt Bożego Narodzenia. Niech ta motywacja stanie się dla nas źródłem, z którego będziemy mogli czerpać siłę do dalszego życia.

 

Czwarta niedziela Adwentu, która obwieszcza nam obietnicę narodzin Jezusa, przypomina nam, iż Bóg kocha człowieka i świat nieskończoną miłością. Wieść ta daje nam nadzieję i otwiera przed nami świetlaną przyszłość. Tam, gdzie zawodzi ludzka pomoc, tam Bóg kieruje do nas swoje słowo: Ja jestem zawsze przy tobie.

 

 

Odsuńmy nieco na bok wszelkie narzucające się nam drugorzędne sprawy, aby odnaleźć to, co najistotniejsze – betlejemską szopkę.

„Pójdźmy do Betlejem i zobaczmy, co się tam zdarzyło i o czym nam Pan oznajmił”.

 

 

Zgięte kolana oraz gotowe do przyjęcia daru dłonie są naj... postawą człowieka przed Bogiem. Bo tylko taką postawą jesteśmy w stanie przyjąć Boże dary, które ubogacają nas i niosą ze sobą prawdziwą radość.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki w Neumarkt – Niemcy

o. Witold Szamburski CSsR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy