Słowo Redemptor

Czwartek pierwszego tygodnia Adwentu

 

 

 

Czwartek, 03 grudnia 2015 roku, I tydzień Adwentu, Rok C, II

 

 

 

 

 

Jezus w dzisiejszej Ewangelii mocno podkreśla, iż same tylko słowa – a więc także modlitwa – nie wystarczą, aby wejść do królestwa niebieskiego.

Co więc należy czynić, aby do tego królestwa wejść?

Odpowiedź brzmi: Słuchać słów Jezusa i wypełniać je.

 

 

Wobec tych słów Jezusa można zauważyć w życiu trzy postawy.

 

Postawa pierwsza polega na słuchaniu słów Jezusa bez ich wypełniania. Jest to postawa błędna, bo to czyny są cegłami budującymi dom naszego chrześcijańskiego życia i naszej doskonałości. W tym przypadku, kiedy słuchanie słowa i modlitwa nie przekładają się na konkretne czyny, nie ma mowy o budowaniu czegokolwiek ani na skale, ani nawet na piasku. Tak więc burza, która przyjdzie, nie ma co niszczyć. Człowiek taki, który nic nie zbudował, jest jak ten, który ukrył swój talent w ziemi – nie może więc liczyć na wejście do królestwa Bożego.

 

Druga postawa to działanie bez słuchania, czyli aktywizm niewypływający ze słuchania słowa Bożego i modlitwy. Jest on więc działaniem według własnych pomysłów, a nie według woli Bożej. Podejmowane przez takiego człowieka czyny będą budować gmach jego chrześcijańskiego życia nie na skale, którą jest Bóg, ale na piasku własnej ambicji. Wichry, które w niego uderzą, spowodują jego upadek, który będzie wielki. Jeśli nie opamięta się w porę, może się okazać, że bramy królestwa będą przed nim zamknięte.

 

Wreszcie trzecia postawa – ta właściwa – to słuchanie słów Jezusa i wypełnianie ich.

 

 

Przygotowując się na powtórne przyjście naszego Pana Jezusa Chrystusa, o którym w szczególny sposób przypomina liturgia w Adwencie, zastanów się, jaka postawa jest Ci bliska. Jeśli trzecia, to dobrze – trwaj w niej. Jeśli jednak jesteś blisko dwóch pierwszych, to masz teraz czas Adwentu, aby się nawrócić. Przemyśl to sobie teraz, kiedy jest jeszcze czas, abyś po śmierci nie musiał nadaremnie pukać do zamkniętych bram królestwa niebieskiego, wołając bezskutecznie: Panie, Panie!

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

Student VI roku Wyższego Seminarium Duchownego Redemptorystów w Tuchowie

Brat diakon Antoni Popek CSsR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy