Słowo Redemptor

Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny – święto

 

 

 

Wtorek, 31 maja 2022 roku, VII tydzień Wielkanocny, Rok C, II

 

 

 

 

 

 

 

CZYTANIA

 

 

 

 

Przeżywamy dzisiaj święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Święto to obchodzimy w okresie między uroczystościami Zwiastowania Pańskiego i narodzenia św. Jana Chrzciciela. Jest to święto spotkania dwóch matek, a także spotkania Jezusa z Janem Chrzcicielem.

 

 

Cała ewangeliczna scena, podobnie jak inne sceny związane z Maryją, jest przepełniona spokojem i zwyczajnością. Maryja przyszła z posługą do swojej krewnej, która podobnie jak ona spodziewa się narodzin dziecka. Maryja przemierzyła ponad 150 kilometrów, aby wspólnie cieszyć się darem macierzyństwa. Może się wydawać, że nie ma w tym żadnej nadzwyczajności. Na pierwszy rzut oka to zwyczajne spotkanie dwóch kobiet. Jednak w tym zwyczajnym spotkaniu dokonują się najważniejsze sprawy. Możemy w nim odkryć niezwykłe działania Boga.

 

Bóg przez pokorę Maryi dokonuje Wcielenia. Przychodzi na ziemię, aby zbawić ludzkość. Przez pokorę Maryi dokonuje wielkich rzeczy dla wszystkich ludzi. Pokora Maryi umożliwia działanie Boga w historii zbawienia. Uczy nas to ważnej rzeczy. W naszym życiu zazwyczaj staramy się coś osiągnąć. Mamy wyznaczone cele, które chcemy zrealizować. Często chcemy je zrealizować, bazując tylko na swoich siłach i talentach. Przez to może dojść niestety do tego, że Bóg w naszych realizacjach jest niepotrzebny. A jeśli Go potrzebujemy to tylko po to, by szybko spełnił nasze oczekiwania. Postawa Maryi natomiast uczy nas innego podejścia. Jest to nauka, jak przez pokorę i pełnienie woli Bożej dokonać wielkich rzeczy.

 

W naszej rzeczywistości pokora niekiedy kojarzona jest błędnie tylko z uniżeniem się przed innymi oraz rezygnacją z siebie. Jest to błędnie odczytana pokora. Stanowi to raczej rodzaj lęku i przyjęcie postawy kompleksu niższości. Prawdziwa pokora rodzi się z otwarcia na wewnętrzną prawdę. Co więcej, można mieć wiele pozytywnych cech w życiu, ale jeśli brakuje pokory, to mamy jeszcze wiele do zrobienia.

 

Dobrze o tej prawdzie mówi pewna historia. Stary rabin leży obłożnie chory. Obok siedzą uczniowie i szeptem rozmawiają. Temat rozmowy: bezprzykładne cnoty mistrza. Do uszu chorego dochodziły strzępy pochwał: – Od czasu Salomona nie było mądrzejszego… – A jego wiara? Silna i żywa jak naszego ojca Abrahama… – Jego cierpliwość na miarę cierpliwości Hioba… – Jego nadzieja? Tylko Mojżesz mu dorównuje… Rabin – mimo tych pochwał – był jednak jakoś nie w humorze. Gdy wyszli uczniowie, żona zapytała go, czy słyszał ten chór uwielbienia? – W rzeczy samej – odparł rabin. – To, dlaczego jesteś taki markotny? – chciała wiedzieć troskliwa małżonka. – A moja pokora!? – użalał się staruszek. – Nikt nie wspomniał o niej.

 

Postawa Maryi uczy nas, jak w życiu ważna jest pokora. Ważna, dlatego, że dzięki niej Bóg może dokonać wielkich dzieł. Pokora jest fundamentem dla wiary, poświęcenia i bezinteresownej służby dla innych. Bóg pokornych wynagradza. Maryja w swoim uwielbieniu niczego nie oczekiwała, o nic nie prosiła. A mimo to, dostała od Boga tak wiele. Takie jest właśnie działanie Boga.

 

 

Niech Maryja, która nawiedza swoją krewną Elżbietę i śpiewa hymn na cześć Boga, będzie dla nas wszystkich wzorem, jak poprzez pokorę pięknie i wytrwale służyć Bogu i tym, którzy potrzebują naszej bezinteresownej pomocy. Amen.

 

 

 

 

Kazania-homilie: Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

o. Edmund Kowalski CSsR  (31 maja 2011 rok, Rok A, I)

o. Jan Rzepiela senior CSsR  (31 maja 2012 roku, Rok B, II)

o. Maciej Ziębiec CSsR  (31 maja 2013 roku, Rok C, I)

o. Edmund Kowalski CSsR  (31 maja 2014 roku, Rok A, II)

o. Piotr Andrukiewicz CSsR  (31 maja 2016 roku, Rok C, II)

o. Tomasz Jakubczak CSsR  (31 maja 2017 rok, Rok A, I)

o. Krzysztof Dworak CSsR  (31 maja 2019 roku, Rok C, I)

o. Paweł Orzeł CSsR  (31 maja 2021 roku, Rok B, I)

o. Łukasz Baran CSsR  (31 maja 2022 roku, Rok C, II)

 

 

 

 

 

 

Drukuj... 

Redemptorysta Prowincji Warszawskiej obecnie duszpasterz w Parafii Świętego Klemensa Hofbauera oraz kapelan
Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego – Warszawa

o. Łukasz Baran CSsR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy