Słowo Redemptor

Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy

 

 

 

Poniedziałek, 27 czerwca 2022 roku, XIII tydzień zwykły, Rok C, II

 

 

 

Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy
– święto w Zgromadzeniu Najświętszego Odkupiciela (Redemptoryści)

 

 

 

 

 

 

 

CZYTANIA

Pierwsze czytanie:

Iz 7, 10-14
Oto Panna pocznie i porodzi Syna, i nazwie Go imieniem Emmanuel

Psalm responsoryjny:

Ps 71 (70), 1-2. 3-4a. 5 i 12
Panie, mój Boże, pośpiesz mi z pomocą

Drugie czytanie:

Ap 12, 1.3-6a. 10ab
Wielki znak ukazał się na niebie

Alleluja, Alleluja, Alleluja
Aklamacja przed Ewangelią: Łk 1, 28

Ewangelia:

J 19, 25-27
Oto Matka twoja

 

 

 

 

Matko Pomocy Nieustającej, pomagaj nam
Uproś nam żywą wiarę, grzechów przebaczenie,
Ewangelii Jezusa w prawdzie zrozumienie.
Wzbudź wrażliwość sumienia, ożyw nas miłością|
niech pszenicą dojrzałą serca nasze rosną…

 

 

Oddajemy dziś cześć Matce Bożej czczonej w Jej wizerunku Nieustającej Pomocy. Dla nas, redemptorystów, to ważne święto, gdyż to właśnie nam św. Pius IX polecił, abyśmy uczynili ten wizerunek znanym całemu światu. I rzeczywiście, z rzymskiego kościoła św. Alfonsa na Eskwilinie, w którym znajduje się oryginalna ikona Matki Bożej, jej kult rozszerzył się na cały świat tak, że przyjęło się przekonanie, iż jest to najbardziej rozpoznawalny wizerunek Maryi na kuli ziemskiej.

 

Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy rozwinął się przede wszystkim dzięki gorliwej pracy redemptorystów, którzy zakładali w parafiach nabożeństwa nieustannej nowenny oraz instalowali wierne kopie rzymskiego obrazu. Warto pamiętać, że właśnie w tym roku przypada setna rocznica pierwszego nabożeństwa nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, które zostało odprawione 11 lipca 1922 roku w Saint Louis w USA. Jeśli chodzi o Polskę, to pewnym jest, że w ponad dwóch tysiącach kościołów odprawiana jest nieustanna nowenna, a samych ikon jest z całą pewnością o wiele więcej.

 

Maryja jest naszą Nieustającą Pomocą. W czym nam pomaga? Zapewne wielu z nas mogłoby dać własne świadectwo roli Matki Bożej w swym życiu. Jakimś probierzem Jej wstawiennictwa są pewnego rodzaju „listy”, czyli podziękowania i prośby, w których wierni przelewają na kartki to, co przeżywają, z czym zwracają się do Maryi, szukając Jej pomocy. Ileż tam świadectw – z jednej strony ufności w sytuacjach trudnych, a z drugiej wdzięczności za otrzymane łaski bądź też za dar nowego patrzenia na własne życie, w zgodzie z wolą Bożą.

 

W Ewangelii przewidzianej na dzisiejsze święto jesteśmy świadkami sceny, w której Jezus powierza swej Matce Jana, a jemu zaś daje Maryję za Matkę: Niewiasto, oto syn Twój. […] Oto Matka twoja (J 19, 26-27). Każdy z nas w tamtym momencie został oddany w opiekę Maryi, każdy z nas może zwracać się do niej tym najpiękniejszym zawołaniem świata „Mamo!”.

 

Ta scena spod krzyża jest również ważna dla nas z innego względu: Maryja pokazuje nam, w jaki sposób przyjmować trudne momenty naszego życia: A obok krzyża Jezusowego stały… (J 19, 25). Mamy „stać”, czyli trwać, ufając, że Bóg prowadzi tę historię, nawet jeśli wydaje się ona beznadziejna i absurdalna. Jeśli będzie w nas ufność Bogu i pragnienie pełnienia Jego woli – co zawsze obecne było w życiu Maryi – to wówczas we właściwy sposób będziemy zwracali się z naszymi prośbami podczas nieustannej nowenny i w każdej naszej modlitwie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Drukuj ... 

Redemptorysta Prowincji Warszawskiej, obecnie wychowawca i wykładowca teologii fundamentalnej i ekumenizmu w Wyższym
Seminarium Duchownym Redemptorystów – Tuchów

o. Sylwester Pactwa CSsR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy