Słowo Redemptor

Świętej Brygidy, zakonnicy, patronki Europy – święto

 

 

 

Środa, 23 lipca 2025 roku, XVI tydzień zwykły, Rok C, I

 

 

 

CZYTANIA

 

 

 

 

Dzisiejsza Ewangelia jest bardzo piękna, ponieważ ukazuje nam istotę naszego życia chrześcijańskiego. Jezus po raz kolejny używa metafory, która opisuje nasze życie w Bogu. Nawiązuje do krzewu winnego. Każdy zapewne wie, że latorośl nie wyda owocu, jeśli nie jest zespolona z krzewem winnym. Jeśli jest sama – usycha i nie wydaje owocu. Prosta, wręcz banalna zasada, a jednak bardzo mądra. Ale czy wszyscy ją pojmują?

Jeśli winorośl ma wydać owoce, musi być zjednoczona z krzewem. Ogrodnik troszczy się o nią, aby przynosiła obfity plon. Jeśli jednak nie przynosi owocu – zostaje odcięta, usycha, a potem spalona. Nic po niej nie pozostaje.

 

Tak samo jest w naszym życiu chrześcijańskim. Jeśli nie będziemy zespoleni z krzewem winnym, którym jest Jezus Chrystus, nie wydamy owocu. Nie będziemy mogli czerpać z ożywczych soków, które są symbolem łaski Bożej, niezbędnej do wzrostu i życia duchowego. Jeśli moje, twoje, nasze życie jest zakotwiczone w Chrystusie, to każdego dnia czerpiemy z Niego siłę.

Wszystkie trudności, które pojawiają się w naszym życiu, jesteśmy w stanie przezwyciężyć – ale tylko wtedy, gdy trwamy w jedności z Bogiem. Gdy postawimy wyłącznie na siebie lub na świat, wkrótce zabraknie nam życiodajnych soków, które dają siłę i życie. Niestety, obłudny świat wyssie z nas wszystko. Uschniemy duchowo, a w końcu zostaniemy wrzuceni w ogień – i pozostanie z nas jedynie popiół. Świat o nas zapomni, ale nie Chrystus, który jest jedyną naszą nadzieją. Musimy jednak z całego serca przylgnąć do Niego, a On da nam swoją moc.

 

Przykładem takiego przylgnięcia do Jezusa Chrystusa jest dzisiejsza patronka dnia – św. Brygida Szwedzka, zakonnica i współpatronka Europy.

Pochodziła z bardzo religijnej rodziny. Jej ojciec co tydzień przystępował do sakramentu pokuty i Eucharystii. Odbył również pielgrzymkę do Hiszpanii, na grób św. Jakuba w Composteli.

Według jej żywotów, Brygida już od dziecka doświadczała szczególnej bliskości Pana Jezusa. Gdy miała 7 lat, ukazała się jej Najświętsza Maryja Panna, kładąc na jej głowie tajemniczą koronę. Trzy lata później objawił się jej Chrystus ukrzyżowany. Na widok Jego męki Brygida zawołała: „O, mój kochany Panie! Kto Ci to zrobił? Nie chcę niczego, tylko miłować Ciebie!”.

W wieku 12 lat (w roku 1314) Brygida straciła matkę. Ojciec przekazał kapłanom znaczną sumę – 200 marek w złocie – prosząc o modlitwę za spokój jej duszy. Po śmierci żony wziął na swój zamek rodzeństwo Brygidy – Katarzynę i Izraela – a ją samą oddał na wychowanie do wujenki na zamku w Aspanas. Surowy tryb życia, jaki tam panował, odpowiadał Brygidzie, która pragnęła całkowicie należeć do Chrystusa.

Przede wszystkim była to kobieta, która wsłuchiwała się w natchnienia Boże. Już jako dziecko czuła powołanie do służby Bogu, jednak z pokorą przyjęła decyzję rodziców i wyszła za mąż. Była oddaną żoną i matką. Wraz z mężem żyła szczęśliwie, urodziła i wychowała ośmioro dzieci, w tym św. Katarzynę ze Sieny. Przyjęła małżeństwo jako wolę Bożą i realizowała je z miłością.

Po śmierci męża spełniła swoje młodzieńcze pragnienie – założyła Zakon Najświętszego Zbawiciela i dalej służyła Bogu z gorliwością.

 

Była kobietą głębokiej wiary, posłuszną Bożym planom. Nie zabiegała o realizację siebie, swoich marzeń czy ambicji, co dziś jest tak bardzo modne. Słuchała Boga – nawet gdy Jego plan był inny niż jej własny. I to może być dzisiaj wielka lekcja od św. Brygidy dla każdego z nas – żyjących w świecie, który stawia na samospełnienie, sukces i wygodę.

 

Św. Brygida patronka dnia dzisiejszego pokazuje nam wszystkim, że są Boże plany, które także mogą dać szczęście, jeśli tylko się je wypełnia. Ale wszystko zależy od nas – czy jesteśmy latoroślą w krzewie winnym, którym jest Jezus Chrystus, czy też nie. Czy pozwolimy Bogu działać w naszym życiu, nawet jeśli nasze plany są inne niż Jego? Wpatrując się w przykład św. Brygidy, widzimy, że gdy oddamy się Bogu bezgranicznie, nasze plany także się zrealizują – choć często innymi drogami dojdziemy do celu, który został nam wyznaczony przez Boga.

A Ty – do którego krzewu jesteś dziś przyłączony? Czy pozwalasz Chrystusowi, by przez Ciebie przynosił owoce miłości, pokoju i nadziei?

„Trwajcie we Mnie, a Ja w was trwać będę. Jak latorośl nie może przynosić owocu sama z siebie, jeśli nie trwa w winnym krzewie, tak samo i wy, jeżeli we Mnie trwać nie będziecie” (J 15,4).

 

 

 

 

 

 

 

Kazania-homilie: Święto św. Brygidy, zakonnicy, Patronki Europy

o. Grzegorz Woś CSsR  (poniedziałek, 23 lipca 2012 roku, Rok B, II)

o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR  (środa, 23 lipca 2014 roku, Rok A, II)

o. Paweł Drobot CSsR (czwartek, 23 lipca 2015 rok, Rok B, I)

 o. Andrzej Makowski CSsR  (sobota, 23 lipca 2016 roku, Rok C, II)

o. Łukasz Listopad CSsR  (niedziela, 23 lipca 2017 roku, Rok A, I XVI niedziela zwykła)

o. Krzysztof Dworak CSsR   (poniedziałek, 23 lipca 2018 roku, Rok B, II)

o. Paweł Drobot CSsR  (wtorek, 23 lipca 2019 roku, Rok C, I)

o. Andrzej Szorc CSsR  (czwartek, 23 lipca 2020 roku, Rok A, II)

o. Edmund Kowalski CSsR  (piątek, 23 lipca 2021 roku, Rok B, I)

o. Kazimierz Frzyzeł CSsR  (sobota, 23 lipca 2022 roku, Rok C, II)

o. Rafał Nowak CSsR  (niedziela, 23 lipca 2023 roku, Rok A, I XVI niedziela zwykła)

o. Paweł Jurkowski CSsR  (wtorek, 23 lipca 2024 roku, Rok B, II)

o. Wojciech Wilgowicz CSsR  (środa, 23 lipca 2025 roku, Rok C, I)

 

 

 

 

 

 

Drukuj... 

Redemptorysta Prowincji Warszawskiej, katecheta oraz duszpasterz w Parafii p.w. Ducha Świętego – Szczecinek

o. Wojciech Wilgowicz CSsR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy