Słowo Redemptor

Świętego Tomasza, Apostoła – święto

 

 

 

 

 

 

 

 

CZYTANIA

 

 

 

Św. Tomasz, jeden z apostołów, który w pewnym momencie niedowierzania innym apostołom, o tym, że widzieli Pana, zyskuje przydomek, zachowany do dziś dnia – niedowiarek. Często w różnych sytuacjach życia, gdzie zaufanie względem kogoś jest słabe, zachwiane bądź zniszczone, mówimy, że ten ktoś jest – „Tomaszem niedowiarkiem”. Jest w człowieku potrzeba pewności w różnych kwestiach, chcemy wiedzieć, co więcej, wiedzieć dokładnie, często dopytujemy wręcz, czy „aby na pewno tak jest”, jak ktoś nam mówi…? I cóż w tym może być dziwnego, nikt nie lubi jak w jest „wpuszczany w maliny”, raczej lubimy być traktowani uczciwie i sprawiedliwie. Choć myślę, że to jest tylko cząstka prawdy o nas, człowiekowi trudno jest zaufać komuś w stu procentach, często składa się na to historia życia i wpisujące się w nią zawody, rozczarowania, a może wręcz i zranienia – bo kiedyś komuś zaufało się w pełni i to zostało zniszczone.

 

Czy patron dzisiejszego dnia mógł swój brak zaufania wobec słów pozostałych apostołów, opierać na podobnych przesłankach i doświadczeniach…? W jakiejś mierze pewnie tak… Chodzi jednak chyba o coś innego. Uczniowie byli bardzo blisko nauczyciela, wsłuchiwali się w słowa, które do nich mówił, ale czy naprawdę słyszeli i – co najważniejsze – czy rozumieli to, co Jezus do nich mówił…? Wydarzenia paschalne na pewno zburzyły ich wyobrażenia Mesjasza, nie taki obraz Mesjasza mieli i nie na takiego Mesjasza czekali. Mówiąc wprost – to, co Jezus pozwolił z sobą zrobić, było dla nich rozczarowaniem.

 

I to jest chyba często historia niejednego i niejednej z nas. Życie, czyli konkretne doświadczenia i milczenie bądź zły obraz Pana Boga sprawiają, że człowiek również się buntuje i za Tomaszem powtarza – Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladów gwoździ, i nie włożę palców do boku Jego, nie uwierzę!

 

Nasze wyobrażenia połączone z buntem przysłaniają nam często prawdziwy obraz rzeczywistości. Przykład patrona dnia dzisiejszego pokazuje nam, że w trudnych sytuacjach, gdzie rozum ludzki nie jest w stanie ogarnąć tego, czego doświadczamy – zbawiennymi mogą okazać się słowa: Pan mój i Bóg mój.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Drukuj...

Misjonarz Prowincji Warszawskiej Redemptorystów – Lubaszowa

o. Ludwik Łabuda CSsR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy