Słowo Redemptor

Świętego Barnaby, Apostoła

Poniedziałek, 11 czerwca 2018 roku, X Tydzień Zwykły, Rok B, II

 

 

 

 

 

 

 

 

CZYTANIA

 

 

 

Idźcie i głoście!

 

Oto słowa Chrystusa skierowane do apostołów. Znamy je bardzo dobrze. Jednak gdy apostołowie słyszeli je pierwszy raz, pewnie nie wiedzieli, o co chodzi. Co prawda ruszali z zapałem na głoszenie Ewangelii, wracali nawet przejęci tym, co widzieli, jakich znaków dokonywali, ale do końca nie zdawali sobie sprawy, jak wielkie jest to zadanie.

 

 

Barnaba to jeden z apostołów, człowiek dobry, pełen Ducha Świętego i wiary – tak go opisuje dzisiejsze pierwsze czytanie. I tu mamy chyba trzy bardzo ważne cechy apostoła: dobroć, pełnia wiary i napełnienie Duchem Świętym.

 

Zwyczajna ludzka dobroć, jakże ona nas ujmuje. Gdy spotykamy takiego człowieka, od razu gotowi jesteśmy przyjąć to, co on nam przynosi. Przyjaźń z nim staje się naszym marzeniem, przebywanie w jego obecności to sama przyjemność. To jakby chodząca reklama Pana Boga. Z tego możemy wyciągnąć podpowiedź dla nas: nawet od czysto ludzkiej strony warto być dobrym, bo łatwiej znajdziemy przyjaciół. Nie mówiąc o pozyskiwaniu uczniów dla Pana.

 

Głoszenie Ewangelii domaga się jednak bycia świadkiem. Dlatego apostoł musi być sam człowiekiem wiary. Musi głęboko wierzyć w to, co będzie przepowiadał innym. Możemy się pytać: dlaczego boimy się stanąć przed innymi, choćby w kościele, aby czytać słowo Boże? Czy to tylko trema, czy też brak poczucia, że to słowo to największy skarb, którym chcę podzielić się z innymi? Tylko takie przeżywanie słowa Bożego będzie popychać mnie do przepowiadania go moim braciom i siostrom.

 

I wreszcie Duch Święty. To On jest najważniejszy w dziele apostolskim: Rzekł Duch Święty: wyznaczcie mi już Barnabę… To Duch Święty wyznacza apostołów, to On wskazuje, gdzie i kiedy mają iść. To On jest ich siłą.

 

 

Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym. Niech hasło tego roku duszpasterskiego przypomina nam tę prawdę i zachęca, byśmy oddawali się Duchowi do dyspozycji, aby On mógł przeznaczyć nas do dzieła, do którego nas powołuje. Amen

 

 

 

 

 

 

 

 

Drukuj...

Misjonarz Prowincji Warszawskiej Redemptorystów – Elbląg

o. Zbigniew Bruzi CSsR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy