Słowo Redemptor

Poniedziałek trzeciego tygodnia Wielkiego Postu

 

 

 

Poniedziałek, 13 marca 2023 roku, III tydzień Wielkiego Postu, Rok A, I

 

 

 

 

CZYTANIA

 

 

 

 

Każdy z nas podróżuje po świecie. Odwiedzamy egzotyczne kraje, krainy, które nas interesują. Jedni lubią podróże zagraniczne, inni natomiast wolą podróżować i odkrywać zakątki własnego kraju. Jedni i drudzy odkrywają piękno tych terenów. Ale gdy stawiamy pierwsze kroki w naszych podróżach, często jesteśmy zakłopotani i zagubieni, bo nie znamy języka, kultury, obyczajów i zwyczajów panujących w danym regionie. Czujemy się jak obcy. I potrzebujemy trochę czasu, aby się zaaklimatyzować w danym środowisku, aby poczuć się jak u siebie.

 

 

W dzisiejszej Ewangelii słyszymy, jak Jezus przychodzi do swojej rodzinnej miejscowości, gdzie powinien być przecież mile przyjęty, czuć się wśród swoich bardzo dobrze. A tu zaskoczenie, zdziwienie, bo Jezus przez swoich zostaje odrzucony, potraktowany jak intruz czy obcy człowiek! Nawet chcą Go zabić. Dlaczego? Ponieważ poruszał niewygodne tematy wśród swoich słuchaczy. Bo wyrastał ponad nimi, a to się im nie podobało: „Jak to ten, który mieszkał, pracował wśród nas, mówi takie rzeczy. Przecież nie jest lepszy od nas. Znamy Go bardzo dobrze i znamy Jego rodzinę…”

 

Taka sama sytuacja dzieje się i w dzisiejszym świecie. Często możemy ją zaobserwować nawet w naszych miejscowościach. Oto nasz kolega ze szkoły zostaje księdzem. Wraca i w rodzinnej miejscowości sprawuje Mszę św. oraz głosi kazanie. Czy – jak mieszkańcy Nazaretu – nie mówimy wtedy, że to jest brat tej mojej koleżanki i syn tych z naprzeciwka?

 

Tak to jest w życiu. Jeśli mówimy i postępujemy tak jak wszyscy, jest wszystko dobrze, jesteśmy akceptowani, większość nas lubi, poklepuje po plecach. Są naszymi przyjaciółmi. A wystarczy powiedzieć coś, co innym się nie podoba, ukazać im ich niewłaściwe postępowanie, zwrócić uwagę, że zło czynią. Wystarczy, że ktoś powie coś, co nam się nie podoba, bo tak naprawdę dotyczy nas samych. I wówczas krytykujemy, pokazujemy palcem daną osobę, ukazując, że ona sama to wcale „święta” nie jest i wiemy dobrze, co ma za „paznokciami”.

 

Chrystus ukazuje swoim słuchaczom prawdę o nich samych, prawdę o ich postępowaniu, zachowaniu. Głosi słowo Boże, które jest odrzucane zarówno przez słuchaczy Jemu współczesnych, jak i tych dzisiejszych. Bo jest ono niewygodne i ukazuje nasze słabości, bolączki naszego życia, do których często nie chcemy się przyznać, nie chcemy, żeby wyszły na światło dzienne.

 

 

Czy mam odwagę przyznać się do mało popularnej Ewangelii, przyznać się do Chrystusa, który tak często jest odrzucany w moim środowisku, w pracy, wśród znajomych, a nawet w mojej rodzinie? Czy potrafię znieść wytykanie palcem tylko z tego powodu, że wierzę, modlę się i chodzę do kościoła; że jestem chrześcijaninem, jestem wierzącym i praktykującym katolikiem? Chrystus został przez swoich słuchaczy, przez swoich ziomków odrzucony, przepędzony, a nawet chciano Go zabić. Lecz On przeszedł pośród nich i odszedł. Można powiedzieć, że przegrał w czasie tego przemówienia, że była to Jego porażka, bo został odrzucony przez swoich, na których pewnie liczył, że przyjmą Jego słowa.

 

To wydarzenie jednak nie spowodowało, że Jezus zrezygnował z głoszenia Ewangelii, ale poszedł głosić Ewangelię innym słuchaczom. Chrystus zachęca nas, abyśmy nigdy nie poddawali się, lecz szli za Nim, słuchali Jego słowa i żyli nim na co dzień. On chce, abyśmy dawali świadectwo swoim życiem innym ludziom, choć często możemy być odrzuceni tak samo jak On. Ale nie przejmujmy się tym. Miejmy odwagę postąpić jak Jezus, przejść między nimi i głosić Ewangelię dalej bez obaw, tam, gdzie nas postawi Jezus Chrystus. Amen

 

 

 

 

Kazania-homilie: Poniedziałek trzeciego tygodnia Wielkiego Postu

o. Jan Chaim CSsR   (12 marca 2012 roku, Rok B, II)

o. Maciej Plewka CSsR   (04 marca 2013 roku, Rok C, I Święto św. Kazimierza, królewicza)

o. Piotr Andrukiewicz CSsR   (24 marca 2014 roku, Rok A, II)

o. Sylwester Cabał CSsR   (09 marca 2015 roku, Rok B, I)

o. Edmund Kowalski CSsR   (29 lutego 2016 roku, Rok C, II)

o. Stanisław Janiga CSsR   (20 marca 2017 roku, Rok A, I Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny)

o. Andrzej Makowski CSsR   (05 marca 2018 roku, Rok B, II)

o. Maciej Nowak CSsR   (25 marca 2019 roku, Rok C, I – Uroczystość Zwiastowania Pańskiego)

o. Mariusz Więckiewicz CSsR  (16 marca 2020 roku, Rok A, II)

o. Łukasz Baran CSsR  (08 marca 2021 roku, Rok B, I)

o. Paweł Drobot CSsR  (21 marca 2022 roku, Rok C, II)

o. Wojciech Wilgowicz CSsR  (13 marca 2023 roku, Rok A, I)

 

 

 

 

 

 

Drukuj... 

Redemptorysta Prowincji Warszawskiej, katecheta oraz duszpasterz w Parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
(Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej) – Bardo

o. Wojciech Wilgowicz CssR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy