Słowo Redemptor

Świętej Teresy Benedykty od Krzyża, (Edyty Stein), dziewicy i męczennicy, patronki Europy – święto

 

 

 

Środa, 09 sierpnia 2023 roku, XVIII tydzień zwykły, Rok A, I

 

 

 

 

CZYTANIA

 

 

 

 

Pewien pobożny człowiek wyznał: „Dwadzieścia jeden lat służyłem prawdzie. Siedem lat, aby nauczyć się, co to jest prawda. Siedem, żeby wygnać fałsz. Siedem, żeby przyjąć prawdę”. Są ludzie, którzy za jeden z celów swojego życia mieli poszukiwanie prawdy. Do takich osób należy patronka dzisiejszego dnia św. Teresa Benedykta od Krzyża, znana także jako Edyta Stein.

 

W stolicy niemieckiej Nadrenii w Kolonii znajduje się jej pomnik. Przedstawia on trzy wyobrażenia Edyty – Żydówki, myśliciela i karmelitanki. A u stóp pomnika zostały wyrzeźbione jej wielkie słowa: „Kto szuka prawdy, szuka Boga, choćby o tym nie wiedział”.

 

 

Jej życie było właśnie poszukiwaniem prawdy. Była „wielką córką Izraela i Karmelu”, jak podczas beatyfikacji mówił o niej św. Jan Paweł II. Jednak jej droga do prawdy i Boga była zaskakująca i kręta. Urodziła się w święto Jom Kippur, czyli żydowski Dzień Pojednania w niemieckim wtedy Wrocławiu. Była najmłodszym z jedenaściorga dzieci zamożnej, ortodoksyjnej rodziny żydowskiej. Będąc nastolatką, odnosiła się krytycznie do rodzinnej, żydowskiej i ortodoksyjnej tradycji, a przez pewien czas uważała się nawet za ateistkę. Jej matka wcześnie owdowiała, zdołała jednak zapewnić wszystkim swym dzieciom solidne wykształcenie. Studiowała na uniwersytetach we Wrocławiu, Getyndze oraz Fryburgu Bryzgowijskim. Interesowała się przede wszystkim filozofią, psychologią i historią. W 1916 roku obroniła pracę doktorską. W Getyndze poznała Maxa Schelera, dzięki któremu zetknęła się z nietypowym dla niej spojrzeniem na religię katolicką. Przełomowym momentem w jej życiu stała się lektura autobiografii karmelitanki bosej, św. Teresy z Avila. W dniu 1 stycznia 1922 roku wstąpiła do kościoła rzymskokatolickiego, przyjmując chrzest w Bad Bergzabern. W obliczu narastających prześladowań ludności żydowskiej w 1938 roku Edyta i jej siostra Rosa zostały przeniesione do klasztoru w miejscowości Echt w Holandii. Nie uchroniło ich to jednak przed aresztowaniem przez gestapo cztery lata później. W chwili aresztowania miała powiedzieć do swej siostry: „Chodź, idziemy cierpieć za swój lud”. I tak się stało, bo 9 sierpnia 1942 roku zostały zamordowane w komorze gazowej w Auschwitz-Birkenau. Została pierwszą katolicką męczennicą pochodzenia żydowskiego, którą ogłoszono świętą. I tak właśnie wyglądała jej życiowa droga do spotkania w niebie Boga, który jest prawdą.

 

Młody filozof, poszukujący prawdy, znalazł się nagle w sklepie z prawdą. Nie chciał uwierzyć swym oczom, ale tutaj naprawdę sprzedawano prawdę. Grzeczny sprzedawca zapytał uprzejmie: – Jaką prawdę chce pan kupić: półprawdę, całą prawdę, czy tylko jakąś małą cząstkę? – Naturalnie, całą prawdę – odparł uczony. – Nie chcę żadnych mamideł ani moralnych płaszczyków. Chcę mieć całą prawdę: jasną i niepodzielną. Sprzedawca wskazując na półkę, na której leżała cała prawda, powiedział ze współczuciem: – Ale cena tej prawdy jest dosyć wysoka! – Ile – zapytał krótko i zdecydowanie filozof. – Jeżeli weźmie pan tę prawdę – poinformował sklepowy – to zapłaci pan utratą spokoju i bezpieczeństwa na resztę swoich dni. Klient usłyszawszy te słowa, odszedł zasmucony, gdyż był przekonany, że prawdę można kupić za tanie pieniądze.

 

 

Święta Edyta Stein swoim życiem pokazała, że jeśli chce się poznać prawdę, trzeba nawet zapłacić najwyższą cenę, czyli życie. Poszukiwała prawdę bez kompromisu. Jej tęsknotą była prawda. Patrząc na swoje życie, mówiła: „Moja tęsknota do prawdy była moją jedyną modlitwą”. Te słowa wypowiedziała jako osoba, która przecież przez pewien czas była zdeklarowaną ateistką. Wypowiedziała je jako kobieta naukowiec, ogarniająca świat prawami umysłu. To logiczne rozumowanie doprowadziło ją do tego, że pełnej prawdy nie da się odnaleźć tylko w filozofii, ale przede wszystkim w religii.

 

Była pewna, że prawda pochodzi od Boga i taka prawda ma siłę przemieniającą całe życie. Przez wiele lat życia poszukiwała prawdy w świecie nauki i filozofii. Prawdę w końcu odnalazła w Bogu i Jego miłości. Ta prawda skłoniła ją do przyjęcia chrztu i później była jej drogowskazem do końca życia. Patronka dzisiejszego dnia ukazuje nam, że w świecie relatywizmu można odnaleźć prawdę, gdy poszukiwanie jej odbywa się bez kompromisu, a zwłaszcza wtedy, gdy Bogu mówi się „tak”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kazania-homilie: Święto św. Teresy Benedykty od Krzyża,
                          
dziewicy i męczennicy, patronki Europy

o. Marek Urban CSsR  (09 sierponia 2012 roku, Rok B, II)

o. Tomasz Mular CSsR  (09 sierpnia 2013 roku, Rok C, I)

 o. Andrzej Szorc CSsR  (09 sierpnia 2014 roku, Rok A, II)

o. Władysław Chaim CSsR  (09 sierpnia 2016 roku, Rok C, II)

o. Jacek Burnus CSsR  (09 sierpnia 2017 roku, Rok A, I)

o. Jacek Dembek CSsR  (09 sierpnia 2018 roku, Rok B, II)

o. Edmund Kowalski CSsR  (09 sierpnia 2019 roku, Rok A, II)

o. Krzysztof Bieliński CSsR  (09 sierpnia 2019 roku, Rok A, II)

o. Sylwester Pactwa CSsR  (09 sierpnia 2021 roku, Rok B, I)

o. Krzystof Dworak CSsR  (09 sierpnia 2022 roku, Rok C, II)

o. Łukasz Baran CSsR  (09 sierpnia 2023 roku, Rok A, I)

 

 

 

 

 

 

Drukuj... 

Tirocinium Pastoralne Prowincji Warszawskiej Redemptorystów (wewnętrzne studium Zgromadzenia przygotowujące
do prowadzenia Rekolekcji Parafialnych i Misji Ludowych
) – Lublin

o. Łukasz Baran CSsR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy