Słowo Redemptor

Świętego Łukasza, Ewangelisty – święto

 

 

 

Środa, 18 października 2023 roku, XXVIII tydzień zwykły, Rok A, I

 

 

 

 

CZYTANIA

 

 

 

 

W świecie przyrody jest po przesileniu. Noc zrównała się z dniem i zaczyna jej przybywać. Ciemności już więcej niż światła. Chłód idzie, wilgoć. Liście żółkną i kruszeją. A w liturgii kościoła, niezależnie od kalendarzowych pór roku, pełno wspomnień świętych i błogosławionych.

 

Dziś pora na św. Łukasza Ewangelistę, który poruszony łaską Bożego natchnienia spisał życie i nauczanie Jezusa w formie Ewangelii, a w Dziejach Apostolskich przedstawił historię wczesnego chrześcijaństwa. Ewangelię Łukasza ktoś nazwał „najpiękniejszą księgą świata”. Ta trzecia Ewangelia zawiera niewątpliwie wyjątkowy opis życia i nauczania Jezusa.

 

 

Sam autor, św. Łukasz, był poganinem i właściwie jedynym nieżydowskim pisarzem Nowego Testamentu. Pisał głównie dla pogan. Jako pochodzący spoza judaizmu rzadko cytuje Stary Testament i nie dąży do wykazania, że Jezus jest spełnieniem starotestamentalnych proroctw. Nigdy nie używa żydowskiego tytułu Rabbi odnośnie do Jezusa, używa zaś greckiego słowa, które oznacza „Mistrz”. Drzewo genealogiczne Jezusa tworzy, zaczynając nie od Abrahama, założyciela i protoplasty narodu wybranego, jak to czyni Mateusz, ale od Adama, „założyciela” rasy ludzkiej. Inne cechy Ewangelii św. Łukasza to: częste ukazywanie Jezusa na modlitwie, podkreślanie szczególnego miejsca kobiet, opowiadanie historii narodzin Jezusa z punktu widzenia Maryi.

 

Łukasz dał również nam trzy wielkie pieśni: Benedictus, Magnificat i Nunc Dimittis (kantyk Symeona). Łukaszowi zawdzięczamy kilka najbardziej lubianych przypowieści, które przenika miłosierdzie i czułość (dobry Samarytanin, zgubiona moneta i syn marnotrawny). Dante Alighieri zwykł mówić o św. Łukaszu Ewangeliście jako o „pisarzu łagodności Chrystusa”.

 

Przyjmować wszystkie realia życia takimi jakie są, ofiarowywać miłość i współczucie wszystkim, których spotykamy oraz pomagać potrzebującym, to podstawowe odruchy serca, które podkreśla Łukasz w Ewangelii i Dziejach Apostolskich, a określają one styl życia chrześcijańskiego.

 

Następnie wyznaczył Pan jeszcze innych … i wysłał ich … przed sobą do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść zamierzał (Łk 10, 1). Jezus posyłał i posyła nadal swoich uczniów z misją brzmiącą: Pokój temu domowi (Łk 10, 5).

 

Jak wypełniam to posłanie: w rodzinie, we wspólnocie, w pracy? Czy jest we mnie to przekonanie, że tam, gdzie żyję i pracuję, jestem posłanym przez Jezusa?

 

Nie noście ze sobą trzosa ani torby... (Łk 10, 4-5). Co najbardziej przeszkadza mi być świadkiem Jezusa? Osoby, rzeczy, wstyd, lęk o opinię, kariera...?

 

 

W to dzisiejsze święto Łukasza Ewangelisty jesteśmy wezwani, aby inspirować się jego wiarą i zaangażowaniem, jakie okazywał w swoim życiu i pracy oraz we wszystkim, co robił dla większej chwały Bożej.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kazania-homilie: Święto św. Łukasza, Ewangelisty

o. Łukasz Listopad CSsR  (wtorek, 18 października 2011 roku, Rok A, I)

o. Marian Krakowski CSsR  (czwartek, 18 października 2012 roku. Rok B, II)

o. Zdzisław Stanula CSsR  (piątek, 18 października 2013 roku, Rok C, I)

o. Sylwester Cabała CSsR  (sobota, 18 października 2014 roku, Rok A, II)

o. Grzegorz Woś CSsR  (niedziela, 18 października 2015 roku, Rok B, IXXIX niedziela zwykła)

o. Krzysztof Dworak CSsR  (wtorek, 18 października 2016 roku, Rok C, II)

o. Jacek Burnus CSsR  (środa, 18 października 2017 roku, Rok A, I)

o. Ludwik Łabuda CSsR  (czwartek, 18 października 2018 roku, Rok B, II)

o. Łukasz Baran CSsR  (piątek, 18 października 2019 roku, Rok C, I)

o. Wacław Zyskowski CSsR  (niedziela, 18 października 2020 roku, Rok A, II XXIX niedziela zwykła)

o. Krzysztof Szczygło CSsR  (poniedziałek, 18 października 2021 roku, Rok B, I)

o. Łukasz Drożak CSsR  (wtorek, 18 października 2022 roku, Rok C, II)

o. Andrzej Szorc CSsR  (środa, 18 października 2023 roku, Rok A, I)

 

 

 

 

 

 

Drukuj...

Misjonarz Prowincji Warszawskiej Redemptorystów – Gdynia

o. Andrzej Szorc CSsR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy