Poniedziałek, 24 marca 2025 roku, III tydzień Wielkiego Postu, Rok C, I
Oczyszczająca moc
Woda należy do najcudowniejszych dzieł Boga. Proste połączenie dwóch gazów daje w wyniku życiodajny płyn o niezwykłych właściwościach. Woda nie jest zwyczajnym związkiem, który, jak inne, podlega niezmiennym prawom fizyki i chemii. W jej przypadku mamy do czynienia z różnymi anomaliami, które sprawiają, że rzeczywiście może ona służyć życiu. To właśnie woda jest tym środowiskiem, w którym życie zostało wzbudzone przez nadzwyczajną mądrość i moc przekraczające siły natury.
Wszystkie żyjące organizmy, włącznie z ciałem człowieka, w ogromnym procencie składają się z wody. Kiedy jej zabraknie, nie ma już roślin – pozostają tylko uschłe badyle, nie ma już ciała – zostaje wyschnięta mumia. Woda jest bezwzględnie potrzebna do życia, a pragnienie jej nie opuszcza człowieka przez całe życie.
Oprócz tej zasadniczej roli, jaką odgrywa w naszym życiu, pełni ona jeszcze jedną funkcję – wprawdzie drugorzędną, ale również bardzo ważną. Woda służy do oczyszczenia.
O tych dwóch funkcjach wody warto pamiętać w czasie Wielkiego Postu. Starożytny Kościół chrześcijański wykorzystywał fragment dzisiejszej Ewangelii oraz pierwszego czytania (por. 2 Krl 5, 1-15a) do katechezy przeznaczonej dla tych, którzy przygotowywali się do oczyszczenia w sakramencie chrztu – z trądu znacznie poważniejszego niż ten nękający Naamana, a więc z grzechu. Cała zbawcza moc, którą Bóg wyposażył znak wody, jest w tym czasie ukazywana zarówno kandydatom do chrztu, jak i wszystkim ochrzczonym – z wielką wnikliwością.
Opowiadanie o cudownym uzdrowieniu z trądu Syryjczyka Naamana przez siedmiokrotne obmycie w wodach Jordanu prowadzi nas do poznania niezwykłej mocy oczyszczającej wody chrzcielnej. Oczyszczanie z brudu, który osiada na powierzchni ludzkiego ciała przez kontakt z materialnym światem, jest naturalną właściwością wody. Tu jednak mamy do czynienia z nieczystością o zupełnie innym charakterze. Trąd w Biblii jest zawsze określany jako nieczystość, a uzdrowienie z niego nazywane jest oczyszczeniem. Woda Chrztu Świętego jest środkiem na nieczystość sięgającą głębiej niż trąd. Ta nieczystość wypływa nie z chorych tkanek organizmu, ale z choroby duszy. Pismo Święte nazywa ją grzechem.
Jezus posługuje się historią Syryjczyka Naamana, aby otworzyć umysły mieszkańców Nazaretu na Boże działanie. Nie potrafią oni wyjść poza schematy swoich wierzeń i wyobrażeń. Sam chory na trąd Naaman również miał trudność z uwierzeniem w słowa proroka Elizeusza. Wydawało mu się, że uzdrowienie powinno być poprzedzone bardziej spektakularnymi czynnościami, a nie tylko obmyciem się w wodzie. Podobna postawa może grozić także nam. Z jednej strony – skłonność do poszukiwania oryginalności i nadprzyrodzonych zjawisk, które wydają się bardziej pociągające niż przyjęcie łaski, jaką Bóg daje nam przez „głupstwo głoszenia słowa Bożego” i sakramenty („Skoro bowiem świat przez mądrość nie poznał Boga w mądrości Bożej, spodobało się Bogu przez głupstwo głoszenia słowa zbawić wierzących” (1 Kor 1, 21). Z drugiej – przekonanie, że bliskość Boga jest dla nas niedostępna. Tymczasem On przychodzi do nas w prostocie, jak do Nazaretu, aby uzdrawiać swoim słowem i sakramentami.
Prośmy Miłosiernego Boga, aby nieustannie nas oczyszczał i umacniał w drodze do nieba (Kolekta).
Kazania-homilie: Poniedziałek trzeciego tygodnia Wielkiego Postu
o. Jan Chaim CSsR (12 marca 2012 roku, Rok B, II)
o. Maciej Plewka CSsR (04 marca 2013 roku, Rok C, I – Święto św. Kazimierza, królewicza)
o. Piotr Andrukiewicz CSsR (24 marca 2014 roku, Rok A, II)
o. Sylwester Cabał CSsR (09 marca 2015 roku, Rok B, I)
o. Edmund Kowalski CSsR (29 lutego 2016 roku, Rok C, II)
o. Stanisław Janiga CSsR (20 marca 2017 roku, Rok A, I – Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny)
o. Andrzej Makowski CSsR (05 marca 2018 roku, Rok B, II)
o. Maciej Nowak CSsR (25 marca 2019 roku, Rok C, I – Uroczystość Zwiastowania Pańskiego)
o. Mariusz Więckiewicz CSsR (16 marca 2020 roku, Rok A, II)
o. Łukasz Baran CSsR (08 marca 2021 roku, Rok B, I)
o. Paweł Drobot CSsR (21 marca 2022 roku, Rok C, II)
o. Wojciech Wilgowicz CSsR (13 marca 2023 roku, Rok A, I)
o. Grzegorz Pruś CSsR (04 marca 2024 roku, Rok B, II – Święto św. Kazimierza, królewicza)
o. Andrzej Makowski CSsR (24 marca 2025 roku, Rok C, I)
Drukuj...
Prefekt Tirocinium Pastoralnego Prowincji Warszawskiej Redemptorystów w Lublinie, wykładowca homiletyki w Instytucie Teologicznym
Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika oraz w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy w Krakowie – Lublin
o. Andrzej Makowski CSsR