Słowo Redemptor

Poniedziałek pierwszego tygodnia Adwentu – święto świętego Andrzeja, apostoła

 

 

 

Poniedziałek, 30 listopada 2020 roku, I tydzień Adwentu, Rok B, I
Świętego Andrzeja Apostoła – święto

 

 

 

 

 

 

 

CZYTANIA

 

 

 

 

Św. Andrzej – pewnie większości z nas imię tegoż apostoła kojarzy się z andrzejkami, czyli wieczorem wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada. Być może innym postać św. Andrzeja kojarzy się z licznymi przysłowiami ludowymi powiązanymi z jego imieniem. Z kolei zmotoryzowani wiedzą doskonale, że to krzyż św. Andrzeja informuje nas i zachęca do zachowania bezpieczeństwa i ostrożności, gdy zbliżamy się do przejazdu kolejowego.

 

 

Tymczasem za imieniem św. Andrzeja, kryje się o wiele głębsze przesłanie – przesłanie wiary, która ma zaowocować w naszym życiu żywą relacją z Jezusem Chrystusem. Przyjrzyjmy się więc w to dzisiejsze wspomnienie liturgiczne postaci św. Andrzeja i przesłaniu, jakie nam niesie.

 

Pierwszy powołany – tak możemy powiedzieć o św. Andrzeju po lekturze Ewangelii św. Jana. Był człowiekiem poszukującym, który podzielał nadzieje Izraela, który chciał z bliska poznać słowo Boga. Był prawdziwie człowiekiem wiary i nadziei. To on, jako uczeń Jana Chrzciciela, odkrył w swoim sercu, że Jezus jest tym, który miał przyjść. Odkrył, że jest On Mesjaszem, Barankiem Bożym, na którego wskazał Jan. Poszli więc i zobaczyli, gdzie mieszka, i tego dnia pozostali u Niego (por. J 1, 39).

 

Prowadzący innych do Chrystusa. Andrzej bardzo szybko stał się prawdziwym apostołem Chrystusa. I choć jako pierwszy powołany nie odgrywał później najważniejszej roli w gronie apostołów, to od początku wierzył w to i doskonale wiedział, że musi innych prowadzić do Chrystusa. To on przyprowadził do Jezusa swojego brata Szymona, a potem, podczas trwania jego misji apostolskiej, przyprowadził do Jezusa wielkie rzesze ludzi. «Znaleźliśmy Mesjasza» – to znaczy: Chrystusa. I przyprowadził go do Jezusa. A Jezus, wejrzawszy na niego, powiedział: «Ty jesteś Szymon, syn Jana; ty będziesz nazywał się Kefas» – to znaczy: Piotr (por. J 1, 41-42).

 

Gorliwy apostoł aż do śmierci męczeńskiej. W Ewangelii i całym Nowym Testamencie nie znajdziemy dużo więcej informacji o św. Andrzeju. Wiemy, że był rybakiem, bratem Szymona Piotra, uczniem Jana Chrzciciela a potem apostołem Chrystusa. Andrzej był przy boku Pana, gdy dokonywał On pierwszego cudu w Kanie Galilejskiej. Andrzej był tym, który przedstawiał Jezusowi prośbę Filipa o dopuszczenie pogan, aby i oni mogli ujrzeć Pana.

 

Jednak o wiele większą, żywą pamięć o tym apostole zachowała tradycja Kościoła i literatura pozabiblijna. Według niej, po zesłaniu Ducha Świętego apostoł Andrzej udał się do dzikiej Scytii, położonej nad morzem Czarnym i Kaspijskim. Zdziałał tam wiele cudów – uzdrawiał chorych, uwalniał opętanych i wskrzeszał zmarłych. Po zasianiu ziarna Bożego słowa, przeniósł się do Kolchidy, Tracji, aż wreszcie dotarł do Patras w Grecji, gdzie założył gminę chrześcijańską. Jest uważany za apostoła Wschodu. Dla prawosławnych św. Andrzej jest jednym z najważniejszych świętych – nazywają go również apostołem Słowian.

 

O wierności do końca Jezusowi Chrystusowi mówi nam zawarty w apokryfach opis jego męczeńskiej śmierci: „O święty, najdroższy, upragniony krzyżu, zabierz mnie stąd i oddaj Panu i Mistrzowi memu, aby mnie tak przyjąć raczył, jak mnie przez ciebie zbawił; po czym ucałował święty znak zbawienia i oddał się w ręce siepaczy”.

 

Jego śmierci na krzyżu, według tradycji, przyglądało się dwanaście tysięcy osób. Gdy zaś konał, pojawiła się nad nim zadziwiająca jasność. Po jego śmierci wielu ludzi się nawróciło i przyjęło wiarę w imię Chrystusa.

 

 

Prośmy dzisiaj św. Andrzeja apostoła, aby pomagał nam iść w naszym życiu za Jezusem z gotowością, by mówić o Nim tym, których spotykamy na drodze naszego życia, a przede wszystkim pielęgnować relację prawdziwej zażyłości z Chrystusem. Bo tylko w Nim możemy znaleźć ostateczny sens naszego życia i naszej śmierci.

 

 

 

 

 

 

 

Kazania-homilie: Święto świętego Andrzeja, Apostoła, Rok B, I

o. Sylwester Pactwa CSsR  (30 listopada 2011 roku, Rok A, I)

 o. Andrzej Łabuda CSsR  (30 listopada 2012 roku. Rok B, II)

o. Krzysztof Dworak CSsR  (30 listopada 2013 roku, Rok C, I)

o. Grzegorz Jaroszewski CSsR  (30 listopada 2014 roku, Rok B, I I niedziela Adwentu)

br. diakon Arkadiusz Buszka CSsR  (30 listopada 2015 roku, Rok C, II)

o. Edmund Kowalski CSsR  (30 listopada 2016 roku, Rok A, I)

o. Sylwester Pactwa CSsR  (30 listopada 2017 roku, Rok A, I)

 o. Jarosław Krawczyk CSsR  (30 listopada 2018 roku, Rok B, II)

o. Łukasz Baran CSsR  (30 listopada 2019 roku, Rok C, I)

o. Rafał Nowak CSsR  (30 listopada 2020 roku, Rok B, I)

 

 

 

 

 

 

Drukuj... 

Duszpasterz Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech – Monachium

o. Rafał Nowak CSsR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy