Słowo Redemptor

Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny – uroczystość

 

 

 

Piątek, 19 marca 2021 roku, IV tydzień Wielkiego Postu, Rok B, I

 

 

 

 

 

CZYTANIA

 

 

 

Nasze oczy zwracają się dziś ku osobie św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny oraz opiekuna Jezusa. W dzisiejszym patronie skupiają się dwie bardzo ważne cechy czy też postawy, które należy dziś szczególnie ukazywać.

 

 

Po pierwsze, to życie w pewnym sensie ukryte, życie „w cieniu”. Józef to milczący świadek wielkich wydarzeń Bożych: doświadcza ich nie tylko jako „obserwator”, ale sam również jest adresatem Bożych posłannictw (Ewangelie trzy razy wspominają o snach, w których Bóg komunikował swą wolę Józefowi). Jest jednak milczący, co nie znaczy, że bierny czy apatyczny. Ta postawa pewnego wyciszenia, docenienia milczenia, jest niesamowicie ważna w naszych czasach. Dostrzegamy, że słowo powoli traci na wartości. Jesteśmy świadkami czy też i nawet sprawcami niedotrzymania słowa, niedotrzymania obietnicy. Jesteśmy bombardowani potokiem słów w mediach. Obserwujemy również pewną postępującą wulgaryzację języka nie tylko „na podwórku”, lecz i w mediach społecznego komunikowania. A jakże nie wspomnieć o tzw. „hejcie”, który sprawia, że w jednej chwili człowiek zostaje zmieszany z błotem, a często, nie wytrzymując presji, podejmuje się tragicznych kroków. Ileż kłótni w naszych rodzinach czy wspólnotach można by uniknąć, gdyby dać pierwszeństwo milczeniu i namysłowi. Józef jest dla nas orędownikiem i wzorem poszanowania milczenia.

 

Po drugie, ta postawa nie oznacza jednak, że pozostaje bierny, wyobcowany. Ewangelie pokazują Józefa, który – choć milczący – jest zawsze obecny w kluczowych momentach życia Maryi i Dzieciątka. Choć wydaje się pozostawać w cieniu, to gdy trzeba jest obok i działa. Można by powiedzieć, że Józef reprezentuje postawę, którą można by wyrazić sformułowaniem: „Nie słowa, lecz czyny”. Istotnie, tym, co potwierdza naszą autentyczność i wierność wartościom i osobom, jest konkretny czyn, trwanie do końca.

 

 

Józef pozostający w cieniu to również cecha, która objawiać się powinna w każdym wierzącym: chcę, aby to mój bliźni, a nie ja, był widoczny. W Józefie otrzymujemy pewien model relacji, który nadaje nową jakość naszym relacjom: jestem tu ze względu na ciebie; jestem tu, abyś ty był bardziej; jestem gotowy „nie być”, abyś ty mógł się spełnić. To właściwie początek nieba.

 

 

 

 

 

 

 

Kazania-homilie:  Uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny

o. Mariusz Simonicz CSsR  (19 marca 2012 rok, Rok B, II – Poniedziałek czwartego tygodnia Wielkiego Postu)

o. Jan Chaim CSsR  (19 marca 2013 roku, Rok C, I)

o. Dariusz Paszyński CSsR  (19 marca 2014 roku, Rok A, II)

o. Ryszard Bożek CSsR  (19 marca 2015 roku, Rok B, I)

o. Edmund Kowalski CSsR  (19 marca 2016 roku, Rok C, II)

o. Stanisław Janiga CSsR  (19 marca 2017 roku, Rok A, I)

o. Paweł Drobot CSsR  (19 marca 2018 roku, Rok B, II)

o. Tomasz Zieliński CSsR  (19 marca 2019 roku, Rok C, I)

o. Tomasz Mular CSsR  (19 marca 2020 roku, Rok A, II)

 

 

 

 

 

 

Drukuj... 

Wychowawca i wykładowca teologii fundamentalnej i ekumenizmu w Wyższym Seminarium Duchownym
Redemptorystów w Tuchowie – Tuchów

o. Sylwester Pactwa CSsR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy