Słowo Redemptor

Świętych Cyryla, mnicha, i Metodego, biskupa – patronów Europy – święto

 

 

 

Poniedziałek, 14 lutego 2022 roku, VI tydzień zwykły, Rok C, II

 

 

 

 

 

 

 

CZYTANIA

 

 

 

 

Jezus rozesłał dodatkowo ponad siedemdziesięciu swoich uczniów, by Jego Ewangelia była głoszona i dotarła do jak najszerszej rzeszy odbiorców, którzy przyjmując wiarę w Niego, będą mogli doświadczyć radości ze zbawienia, jakie Bóg pragnie ofiarować każdemu człowiekowi. Sam Jezus dostrzegł brak robotników na „roli ludzkich serc”, pomimo wielkiego żniwa. To żniwo symbolizuje m.in. ludzi spragnionych Ewangelii i gotowych na jej przyjęcie oraz wyczekujących przykładu żywej wiary od autentycznych świadków.

 

 

Posłanie uczniów przez Jezusa nie wiąże się z komfortem, lecz ryzykiem: Posyłam was jak owce między wilki. Warto jednak to ryzyko podejmować, ponieważ stawka jest wielka – chodzi o zbawienie konkretnych ludzi, którzy są narażeni na brak głoszenia Ewangelii.

 

Przybliżyło się do was królestwo Boże. Jezus pragnie, by Jego uczniowie byli zwiastunami zbliżającego się królestwa Bożego, które obecne jest tu i teraz, gdy człowiek przyjmuje w głębi duszy i serca wiarę w Jezusa Chrystusa.

 

Dzisiejsi patronowie św. Cyryl i św. Metody, wiernie i wytrwale wypełniali nakaz oraz zaproszenie Jezusa do głoszenia Ewangelii, które rozeznali w sercu, dzięki czemu kolejne narody (w tym część Słowian), poprzez ich posługę przyjęły wiarę w Chrystusa Odkupiciela. Także my jesteśmy zaproszeni do głoszenia Ewangelii – zwłaszcza tam, gdzie inni nie są w stanie dotrzeć – do środowisk czy pojedynczych osób, żyjących na peryferiach naszych „lokalnych czy rodzinnych światów”. Tam wciąż są osoby, którym Chrystus jest obojętny, lub tacy, którzy nie mieli okazji z Nim się autentycznie zetknąć w swoim życiu i w Niego uwierzyć.

 

W apostolstwie dzisiejszych patronów godne pochwały i naśladowania jest to, że starali się nieustannie dostosowywać środki i metody głoszenia Ewangelii do miejsca, czasu, kultury i języka ludzi, którym przyszło im posługiwać. Wszystkie swojej talenty zaangażowali w głoszenie Ewangelii. Nie szczędźmy sił i zaangażowania, by na miarę naszego życiowego powołania i możliwości – czynić podobnie.

 

 

Święci Cyryl i Metody jako patronowie Europy zapraszają wszystkie narody europejskie – w tym również nas Polaków – do duchowego przebudzenia, do odkrycia na nowo piękna wiary i swoich chrześcijańskich korzeni, do szacunku dla historii, tradycji oraz kultury nacechowanych tak mocno chrześcijańskimi wartościami. Tak bardzo potrzeba nam w Europie szacunku dla korzeni, z których wyrastamy. Im więcej będzie dziś autentycznych świadków i apostołów Ewangelii, niebojących przyznać się do Jezusa Chrystusa, tym mocniejsze będzie świadectwo i oddziaływanie wspólnoty Kościoła. Także i dziś królestwo Boże przybliża się do nas – jest na wyciągnięcie ręki. Przybliżmy je tym, do których nie miało jeszcze szansy dotrzeć. W pierwszym rzędzie zacznijmy od miejsc związanych z naszym codziennym życiem. Niech pomysłowością i orędownictwem wspierają nas dziś święci bracia Cyryl i Metody, którzy w swoim życiu wszystko postawili na Chrystusa. Bracie i Siostro, nie bój się czynić podobnie!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kazania-homilie: Święto świętych Cyryla, mnicha, i Metodego, biskupa
                            
patronów Europy

o. Marcin Klamka CSsR  (14 lutego 2011 roku, Rok A, I)

o. Mariusz Simonicz CSsR  (14 lutego 2012 roku, Rok B, II)  

o. Maciej Ziebiec CSsR  (14 lutego 2013 roku, Rok C, I) 

o. Andrzej Wodka CSsR  (14 lutego 2014 roku, Rok A, II)

o. Jan Rzepiela CSsR senior  (14 lutego 2015 roku, Rok B, I)

o. Łukasz Listopad CSsR  (14 lutego 2016 roku, Rok C, II I niedziela Wielkiego Postu)

o. Antoni Popek CSsR  (14 lutego 2017 roku, Rok A, I)

o. Mariusz Simonicz CSsR  (14 lutego 2018 roku, Rok B, II Środa Popielcowa) 

o. Rafał Nowak CSsR  (14 lutego 2019 roku, Rok C, I)

o. Tomasz Mular CSsR  (14 lutego 2020 roku, Rok A, II)

o. Jacek Zdrzałek CSsR  (14 lutego 2021 roku, Rok B, IVI niedziela zwykła)

o. Łukasz Listopad CSsR  (14 lutego 2022 roku, Rok C, II)

 

 

 

 

 

 

Drukuj...

Magister Nowicjatu oraz misjonarz Prowincji Warszawskiej Redemptorystów – Lubaszowa

o. Łukasz Listopad CSsR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy