Słowo Redemptor

Poniedziałek drugiego tygodnia Wielkiego Postu

 

 

 

 

Poniedziałek, 14 marca 2022 roku, II tydzień Wielkiego Postu, Rok C, II

 

 

 

 

CZYTANIA

 

 

 

 

Słowo Boże skierowane do nas dzisiaj pragnie – w sposób bardzo konkretny – zwrócić naszą uwagę na istotę naszego wielkopostnego nawrócenia.

 

 

Brak świadomości grzechu. Nie tylko współcześni nam papieże, począwszy od naszego nieodżałowanego św. Jana Pawła II, wymieniając fundamentalne przyczyny kryzysu wiary, odejścia od Kościoła i zaniechania praktyk religijnych, wskazują na brak świadomości grzechu. Jeżeli nie ma grzechu, a ja nie czuję się sprawcą tego konkretnego zła, lecz jest to „tylko” niezamierzona „pomyłka”, chwilowa nieuwaga lub nieestetyczne, salonowe faux pas. W tym wypadku nie potrzebny mi jest Odkupiciel i Zbawiciel, ponieważ ten „błąd” mogę ja sam naprawić „dobrym słowem”, dobrym bonem gastronomicznym, turystycznym lub pięknym retorycznym zwrotem. Ale czy wystarczą tylko eufemizmy, piękne, retoryczne i puste znaczeniowo zwroty, skoro sumienie nie pozwala mi żyć w spokoju, a w moim małżeństwie czy rodzinie powstają niewidzialne wrogie mury po zdradach, kłamstwach i ucieczkach w wirtualny świat bez wartości, norm i odpowiedzialności? A skąd biorą się „tajemnicze” i tragiczne w skutkach konsekwencje w postaci cierpienia, choroby, wojny i nieszczęścia w życiu osobistym, społecznym, narodowym i światowym?

 

Świadomość grzechu i jego wyznanie. Prorok Daniel daje nam właściwą odpowiedź na powyższe pytanie: Zgrzeszyliśmy, zbłądziliśmy, popełniliśmy nieprawość i zbuntowaliśmy się, odstąpiliśmy od Twoich przykazań. (…) Zgrzeszyliśmy przeciw Tobie. (…) Nie słuchaliśmy głosu Pana, Boga naszego (Dn 9, 5;8;10). „Wstyd na naszych twarzach” nie wystarcza. Należy odwołać się do Boga, który jest nie tylko sprawiedliwy, ale przede wszystkim miłosierny i zawsze okazuje łaskawość skruszonym grzesznikom. Stąd nasza pokorna, wielkopostna modlitwa: Nie czyń nam, Panie, według naszych grzechów. Niech szybko nas spotka Twoje zmiłowanie, gdyż bardzo jesteśmy słabi. Wyzwól nas i odpuść nam grzechy przez wzgląd na swoje imię (Ps 79).

 

Odpowiedzialność i zadośćuczynienie. Odważne i pokorne wyznanie naszych grzechów, z jednoczesną świadomością sprawiedliwości Bożej, która objawia się w wielkim, nieograniczonym miłosierdziem i wspaniałą łaskawością, wytycza kolejne etapy naszego procesu nawrócenia wykreślonego przez naszego Najświętszego Odkupiciela i Zbawiciela: „Bądźcie miłosierni, nie sądźcie, nie potępiajcie, odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone, dawajcie, a będzie wam dane” (por. Łk 6, 36-37).

 

 

Na zakończenie pewien współczesny, wielkopostny obraz o pewnej pani, która dostała się przed bramy prowadzące do nieba. Św. Piotr poinformował ją, że aby mogła wejść do środka musi zgromadzić 1000 punktów. Kobieta zaczęła wymieniać swoje zasługi. „Chodziłam co tydzień do kościoła”. Usłyszała: „Należy się za to 5 punktów”. „Modliłam się codziennie” – „Pięć punktów”. „Pomagałam ubogim” – „Pięć punktów”. „Żyłam w zgodzie z mężem” – „Pięć punktów”. Po kilku minutach kobieta uzbierała ledwo 40 punktów. Przeraziła się. Kiedy już nie wiedziała, co powiedzieć zawołała: „Jezu, ratuj!”. I wtedy usłyszała: „1000 punktów”. Drzwi nieba otworzyły się przed nią.

 

Czy w naszym życiu religijnym zawsze pamiętamy o kwintesencji Ewangelii i Bożego miłosierdzia: Jezu, wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa. Jezus mu odpowiedział: «Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze Mną będziesz w raju» (Łk 23, 42-43).

 

 

 

 

Kazania-homilie: Poniedziałek drugiego tygodnia Wielkiego Postu

o. Marcin Zubik CSsR  (05 marca 2012 roku, Rok B, II)

o. Marcin Zubik CSsR  (25 lutego 2013 roku, Rok C, I)

o. Piotr Andrukiewicz CSsR  (17 marca 2014 roku, Rok A, II)

o. Andrzej Makowski CSsR  (02 marca 2015 roku, Rok B, I)

o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR  (22 lutego 2016 roku, Rok C, II Święto katedry św. Piotra Apostoła)

o. Ryszard Bożek CSsR  (13 marca 2017 roku, Rok A, I)

o. Andrzej Kiełbasa CSsR  (26 lutego 2018 roku, Rok B, II)

o. Marian Krakowski CSsR  (18 marca 2019 roku, Rok C, I)

o. Łukasz Baran CSsR  (09 marca 2020 roku, Rok A, II)

o. Paweł Drobot CSsR  (01 marca 2021 roku, Rok B, I)

o. Edmund Kowalski CSsR  (14 marca 2022 roku, Rok C, II)

 

 

 

 

 

 

Drukuj... 

Profesor nadzwyczajny Istituto Superiore di Teologia Morale (antropologia filozoficzna – specjalność bioetyka), Accademia Alfonsiana,
obecnie wykładowca teologii moralnej (bioetyka) w Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów – Kraków

o. Edmund Kowalski CSsR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy