Słowo Redemptor

Sobota piątego tygodnia Wielkiego Postu

 

 

 

Sobota, 09 kwietnia 2022 roku, V tydzień Wielkiego Postu, Rok C, II

 

 

 

 

CZYTANIA

 

 

 

 

Jedność z Jezusem

 

„Zgoda buduje, niezgoda rujnuje” – wszyscy znamy tę ludową mądrość. Zjednoczenie Izraela, zgromadzenie przed Bogiem rozproszonych członków ludu Bożego to zasadnicza myśl dzisiejszego fragmentu Księgi Ezechiela. Wspomnianej idei zjednoczeniowej towarzyszy zapowiedź oczyszczenia z wszelkiego grzechu. Zapowiadane zbawienie oparte będzie na Pasterzu-Królu z królewskiego rodu Dawida i Jego wieczystych rządach. Nowe Przymierze z Izraelem oraz fakt, że sam Bóg zamieszka wśród swojego ludu, w świątyni Jemu poświęconej, uwieńczą ową idealną relację, jaka istnieć będzie między Panem a ludem wybranym. Wszystko to zapowiada autentyczną jedność. Słowa Ezechiela odnoszą się do Jezusa Chrystusa, który poprzez swoje dzieła zbawcze, a zwłaszcza przez mękę i śmierć na krzyżu, otworzył nam wszystkim drogę do jedności z Bogiem i innymi ludźmi.

 

 

Tymczasem – jak czytamy w perykopie ewangelicznej – uczeni i starsi ludu bali się, że Żydzi uwierzą w Jezusa jako oczekiwanego Mesjasza. Ich zdaniem byłaby to klęska narodu żydowskiego, oni zaś nie mieliby żadnych przywilejów. Niech więc lepiej zginie jeden – Jezus z Nazaretu. W słowach arcykapłana Kajfasza św. Jan dostrzega proroctwo. Ewangelista dodaje do tych słów jeszcze uzupełnienie, gdyż obawia się, że słowa arcykapłana mogą zostać źle zrozumiane: Jezus miał umrzeć za naród, i nie tylko za naród, ale także po to, by rozproszone dzieci Boże zgromadzić w jedno (J 11, 51-52). Śmierć Jezusa ma miejsce nie tylko ze względu na Żydów, lecz na wszystkich, którzy chcą być dziećmi Bożymi.

 

Wysoka Rada była gotowa Go zabić (J 11, 53), i ten sam los wielokrotnie spotkał później uczniów Jezusa. W Piśmie Świętym jest mowa o tym, iż bezpieczne i jawne przebywanie w społeczeństwie nie było dla nich możliwe: Arcykapłani zaś i faryzeusze wydali polecenie, aby każdy, ktokolwiek będzie wiedział o miejscu Jego pobytu, doniósł o tym, by można było Go pojmać (J 11, 57). W naszym świecie żyje aktualnie wielu chrześcijan, którzy znajdują się w podobnej sytuacji.

 

Oto jedna z nich. „Kazałem ci zamknąć kościół, dlaczego tego nie zrobiłeś?” – młody ksiądz odpowiedział: „Nie mogę zamknąć domu Bożego” – ta krótka wymiana zdań poprzedziła męczeńską śmierć ks. Ragheeda Ganniego. 3 czerwca 2007 roku w Mosulu, na Równinie Niniwy, terroryści z tzw. Państwa Islamskiego zamordowali 35-letniego proboszcza chaldejskiego kościoła pod wezwaniem Ducha Świętego. Zginął wraz z trzema subdiakonami.

 

Po ich zabiciu terroryści umieścili samochody z materiałami wybuchowymi wokół ich ciał, aby nikt do nich nie mógł się zbliżyć. Dopiero późną nocą policji w Mosulu udało się rozbroić bomby i zabrać ciała. Z pewnością możemy go określić jako nowego męczennika Eucharystii, ponieważ przede wszystkim ona znajduje się w centrum życia każdego chrześcijanina, w tym również kapłana. Ks. Ragheed przeżywał to w całej pełni: odprawiał Mszę św. również w najtrudniejszych chwilach, kiedy jego życie było zagrożone. Wielokrotnie atakowano jego kościół, tracił bliskich, wiernych, a mimo to nadal odprawiał Mszę, ponieważ wiedział, że bez Eucharystii nie ma życia, dla chrześcijanina nie ma jedności, nie ma komunii z Chrystusem ani z całym Kościołem. Przez pięć lat stawiał opór, a jego ostatnią czynnością była Msza: udzielił Komunii św. swoim wiernym i zaraz potem wraz z trzema subdiakonami został zabity. W ten sposób przelał również swoją krew za Jezusa, za Kościół i za swoich wiernych.

 

 

Zbawiciel oddał swoje życie za każdego z nas. Pojednał nas z Bogiem Ojcem. Przez nasze ewangeliczne życie budujmy jedność ludzi wierzących. Czyńmy to z chrześcijańską radością.

 

 

 

 

Kazania-homilie: Sobota piątego tygodnia Wielkiego Postu

o. Edmund Kowalski CSsR  (31 marca 2012 roku, Rok B, II)

o. Paweł Drobot CSsR  (23 marca 2013 roku, Rok C, I)

o. Piotr Andrukiewicz CSsR  (12 kwietnia 2014 roku, Rok A, II)

o. Stanisław Mróz CSsR  (28 marca 2015 roku, Rok B, I)

o. Edmund Kowalski CSsR  (19 marca 2016 roku, Rok C, II – Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny)

o. Mariusz Simonicz CSsR  (08 kwietnia 2017 roku, Rok A, I)

o. Sylwester Pactwa CSsR  (24 marca 2018 roku, Rok B, II)

o. Krzysztof Wąsiewicz CSsR  (13 kwietnia 2019 roku, Rok C, I)

o. Stanisław Paprocki CSsR  (04 kwietnia 2020 roku, Rok A, II)

o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR  (27 marca 2021 roku, Rok B, I)

o. Andrzej Makowski CSsR  (09 kwietnia 2022 roku, Rok C, II)

 

 

 

 

 

 

Drukuj... 

Przełożony domu zakonnego, prefekt Tirocinium Pastoralnego Prowincji Warszawskiej Redemptorystów w Lublinie, wykładowca homiletyki w Wyższym
Seminarium Duchownym Redemptorystów w Tuchowie oraz w Wyższym Seminarium Duchownym Zakonu Paulinów w Krakowie – Lublin

o. Andrzej Makowski CSsR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy