Słowo Redemptor

Czwartek trzeciego tygodnia Adwentu

 

 

 

Czwartek, 15 grudnia 2022 roku, III tydzień Adwentu, Rok A, I

 

 

 

 

CZYTANIA

 

 

 

 

Jezus w dzisiejszej Ewangelii daje świadectwo o Janie Chrzcicielu. Myślę, że każdy z nas chciałby usłyszeć słowa uznania o sobie z ust samego Jezusa. Ale na pewno to, co robił Jan, to, co głosił, jak żył, nie było po to, aby przypodobać się ludziom, aby go chwalono czy podziwiano, ale po to, by być wiernym Bogu, Jego słowu i przykazaniom.

 

 

Jezus mówi o Janie, o jego postawie i postępowaniu. Jan nie boi się poruszać trudnych tematów, on nie dogaduje się ze złem, ale to zło piętnuje, jak w przypadku Heroda i jego postępowania. Potępia jego czyn, grzech, który polegał na tym, że wziął sobie żonę swego brata. Nie boi się powiedzieć prawdy i napiętnować grzech Heroda. Jan jest stały, a nie chwiejny, jak ta trzcina na wietrze, która się chwieję w każdą stronę, w którą zawieje wiatr. Ma mocny kręgosłup moralny własnego życia i postępowania. On jest drogowskazem dla ludzi żyjących w jego czasach, ale także dla nas żyjących w dzisiejszych czasach. On pokazuje, że trwanie przy Bogu jest sto razy lepsze niż pogoń za sukcesem, pieniędzmi, zaszczytami, bo one przeminą i nie pomogą mi dostać się do nieba i przybliżyć do Boga. Był nieugięty w głoszeniu prawdy i nieugięty w swym postępowaniu. Nie uginał się jak ta trzcina na wietrze, tak jak ludzie, którzy gonią za zaszczytami tego świata i dla nich potrafią nagiąć się w każdą stronę, zrobić wszystko, aby to osiągnąć za każdą cenę, za cenę zdrady, a nawet swego upodlenia. On nie chciał przypodobać się ludziom, lecz Bogu, więc kroczy drogą przykazań i prawdy, która wszystkim się do końca nie podobała, choć i tak wielu też za nim poszło i słysząc jego naukę i widząc jego życie, zmieniło swoje postepowanie.

 

Jezus docenia u Jana to, że nie żył w luksusach i w przepychu, ale żył skromnie, uczciwie, przestrzegając Prawa Bożego. Nie należał do tych co w pałacach, w bogatych domach żyją i ubierają się, aby pokazać ludziom swoją próżność i zbytek. On mieszkał na pustyni, chodził ubrany skromnie i szarańczą się żywił. Pokazuje nam tu Jan, że w naszym życiu mamy wiele rzeczy, które tak naprawdę nie są nam potrzebne. Bez ilu z nich możemy się obejść, wcale nie popadając w nędzę czy ubóstwo. Ileż posiadamy odpowiedników „miękkich szat”, „okazałych strojów”, a nawet „pałaców królewskich”? Czemu tak się dzieje? Bo reklama robi swoje, wszystko takie ładne, takie kolorowe, takie modne! A czy mi to jest tak naprawdę potrzebne? Oprócz reklam, na nasze postępowanie wpływa zauważanie, że ktoś coś posiada. Zazdroszczę mu tego i chcę mieć to samo, przecież gorszy nie jestem, mi też się coś od życia należy. I tak zaczyna nas otaczać „zbytek” luksusu, szat, jedzenia, stylu życia, kosmetyków, gadżetów elektronicznych, samochodów itp. Nie byłoby to niczym złym, gdyby na świecie nie było wielu takich, którzy nie tylko nie żyją w zbytkach, lecz nie posiadają nawet minimum życiowego dla utrzymania siebie i rodziny. Z powodu rozpowszechnionej w świecie nędzy, każda forma mojego „zbytku” – nawet niewielkiego – powinna krzyczeć i wzywać mnie do powiększenia mojej miłości do bliźnich, do większego uwrażliwienia się na ich los.

 

 

U Jana jest sama pokora, On nie staje nad innymi, nie wywyższa się. Gdy go pytają o to, kim jest, on zaprzecza temu, że jest prorokiem. Ale sam Jezus daje świadectwo o nim, że jest więcej niż prorokiem, jest tym, który jest przed samym Jezusem. Jest tym, który ma przygotować drogę dla samego Chrystusa. Z tego więc wynika, że jest kimś większym od tych, którzy mają bogactwa, pieniądze, zaszczyty, pałace czy piękne domy. On jest głosem samego Boga zapowiadającym przyjście Jego Syna na ziemię. Amen

 

 

 

Kazania-homilie: Czwartek trzeciego tygodnia Adwentu

o. Jarosław Liebersbach CSsR  (15 grudnia 2011 roku, Rok B, II)

o. Ryszard Hajduk CSsR  (20 grudnia 2012 roku, Rok C, I)

o. Marian Krakowski CSsR  (19 grudnia 2013 roku, Rok A, II)

o. Stanisław Mróz CSsR  (18 grudnia 2014 roku, Rok B, I)                                                        

br. diakon Arkadiusz Buszka CSsR  (17 grudnia 2015 roku, Rok C, II)

o. Piotr Andrukiewicz CSsR  (15 grudnia 2016 roku, Rok A, I)

o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR  (21 grudnia 2017 roku, Rok B, II)

o. Stanisław Paprocki CSsR  (19 grudnia 2018 roku, Rok C, I)

o. Andrzej Makowski CSsR  (19 grudnia 2019 roku, Rok A, II)

o. Andrzej Makowski CSsR  (17 grudnia 2020 roku, Rok B, I)

o. Łukasz Baran CSsR  (16 grudnia 2021 roku, Rok C, II)

o. Wojciech Wilgowicz CSsR  (15 grudnia 2022 roku, Rok A, I)

 

 

 

 

 

 

Drukuj... 

Redemptorysta Prowincji Warszawskiej, katecheta oraz duszpasterz w Parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
(Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej) – Bardo

o. Wojciech Wilgowicz CssR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy