Słowo Redemptor

III niedziela wielkanocna

 

 

 

Niedziela, 23 kwietnia 2023 roku, III tydzień wielkanocny, Rok A, I

 

 

 

 

CZYTANIA

 

 

 

 

Ewangelia trzeciej niedzieli wielkanocnej zaprasza nas do przejścia wraz z dwoma uczniami drogi do Emaus. Święty Łukasz, autor dzisiejszej relacji o zmartwychwstałym Jezusie, zaprasza nas nie tylko do tego, abyśmy mogli zobaczyć, jak wyglądało jedno z pierwszych spotkań z Chrystusem po Jego śmierci, ale także abyśmy mogli próbować odkryć i zrozumieć, do czego nas zaprasza dzisiaj Boże słowo.

 

 

Być może stajemy dzisiaj przed Bogiem i przed różnymi sytuacjami naszego życia w dokładnie takiej samej kondycji jak ci dwaj uczniowie zmierzający z Jerozolimy do Emaus. Jakże często pochłonięci jesteśmy swoimi sprawami, z sercami przepełnionymi smutkiem i bezsensem, a może nawet i z jakimś oporem naszych serc. W takiej sytuacji, podobnie jak w przypadku uczniów, rodzi się rozczarowanie i rozpacz, bo spodziewaliśmy się czegoś innego, bo wszystko, co nas spotyka, miało inaczej wyglądać, bo coś się skończyło… Przygnębieni ciężarem niezrozumienia, poczuciem porzucenia i samotności idziemy tak, że nie zwracamy uwagi na Boga i Jego wszechogarniającą obecność.

 

Ewangelia przypomina nam dzisiaj, że do takich uczniów i w ich sytuację wchodzi Jezus, niosąc swoje zmartwychwstanie, to znaczy taką łaskę, która sprawia, że dzięki Jego obecności odkrywają coś, czego się nie spodziewali doświadczyć oraz to, że będą mogli zacząć z Nim na nowo, chociaż nie od początku.

 

Jezus towarzyszy im, aby ich słuchać, aby im wyjaśniać, aby rozpalać ich Bożym słowem, aby wreszcie zatrzymać się z nimi i aby dać się im rozpoznać. Dobrze jest zobaczyć takiego Jezusa zatrzymującego się dzisiaj przy moim życiu, moim powołaniu, przy moim sercu.

 

Przed współczesnym człowiekiem rodzi się dzisiaj pokusa, aby w obliczu wszystkich przeciwności, z jakimi się zmagamy, iść drogą do Emaus. Emaus to miejsce szukania ulgi, to miejsce niewymagające, to pewna rzeczywistość nierealnego świata, w której szuka się ucieczki od tego, co trudne, niewygodne, od tego, co kosztuje i co boli. To taki raj na ziemi bez krzyża i cierpienia.

 

Karl Rahner postawił kiedyś ciekawe pytanie, które odnosi się do dzisiejszej Ewangelii i być może do wielu z nas zmierzających do Emaus naszego życia, a mianowicie: „Czy próbowałeś kochać Boga, gdy nie unosi się żadna fala zachwytu?”. Łatwo zachwycić się Bogiem i przeżywać z entuzjazmem rzeczywistość, kiedy wszystko układa się po naszej myśli. Jak jest jednak w naszym życiu, kiedy codzienność staje się wymagająca?

 

Jezus nieprzypadkowo spotyka uczniów na drodze, przypominając, że droga za Nim to proces, w którym potrzeba wielkiej czujności, ale i cierpliwości wobec wszystkiego, czego nie rozumiemy.

 

Zmartwychwstały Chrystus wskazuje na postawę ucznia, którego serce jest nieskore do wierzenia we wszystko, czego nauczali prorocy. Jezus podkreśla, że czasami z wielką łatwością przychodzi wybiórczo rozumieć i odnosić do siebie samego słowa Pana. Uczniowie idący do Emaus chcą mierzyć wszystko swoją miarą korzyści, sukcesu i chwały.

 

Dlatego Zmartwychwstały Pan zaprasza ich – a wraz z nimi każdego z nas – do cierpliwego odnoszenia historii swojego życia do Bożego słowa. Bóg pragnie, abyśmy w świetle Jego słowa czytali i rozumieli to, co nas w życiu spotyka. Nie jest to z pewnością łatwe zadanie, ale konieczne, aby odkrywać Boga między nami i aby życie wypełnione było Jego zmartwychwstaniem.

 

 

Dwaj uczniowie uczą nas dzisiaj, co to znaczy zatrzymać Jezusa przy sobie, zwłaszcza w obliczu różnych trudności codziennego życia. Ich gest zatrzymania Chrystusa to znak otwarcia przed Nim swojej codzienności i ofiarowania Mu tego, co mają.

 

Niech nasza droga do Emaus będzie wypełniona czujnością na znaki obecności Zmartwychwstałego Pana i na Jego pełną miłości obecność.

 

 

 

 

Kazania-homilie: III niedziela Wielkanocna, Rok A

o. Ignacy Proszek CSsR  (08 maja 2011 roku, Rok A, I)

o. Janusz Serafin CSsR  (04 maja 2012 roku, Rok A, II)

o. Grzegorz Jaroszewski CSsR  (04 maja 2012 roku, Rok A, II)

o. Paweł Drobot CSsR  (30 kwietnia 2017 roku, Rok A, I)

o. Janusz Serafin CSsR  (26 kwietnia 2020 roku, Rok A, II)

o. Łukasz Drożak CSsR  (23 kwietnia 2023 roku, Rok A, I)

 

 

 

 

 

 

Drukuj... 

Prefekt Postulatu Prowincji Warszawskiej Redemptorystów oraz misjonarz Prowincji Warszawskiej Redemptorystów – Tuchów

o. Łukasz Drożak CSsR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy