Słowo Redemptor

Środa pierwszego tygodnia Wielkiego Postu

 

 

 

 

Środa, 21 lutego 2024 roku, I tydzień Wielkiego Postu, Rok B, II

 

 

 

 

CZYTANIA

 

 

 

 

W tym tygodniu Wielkiego Postu liturgia słowa zwraca naszą uwagę na temat nawrócenia. Na przykładzie proroka Jonasza i mieszkańców Niniwy widzimy dzisiaj, że ważnym wymiarem nawrócenia jest świadoma decyzja dotycząca zmiany życia. Oderwanie się od grzesznego stylu życia wymaga także wyrzeczenia się tego, co jest źródłem nieprawości. Aby to mogło się dokonać, potrzebna jest postawa szczerego żalu za popełnione zło. Pomocą na tej drodze jest post i pokuta.

 

 

Nie jest bowiem łatwo zmienić coś w życiu, jeżeli nie uznamy najpierw, że dotychczasowe postępowanie było destrukcyjne, złe, grzeszne. Fascynacja grzechem i zdeprawowanie moralne może przybrać takie rozmiary u niektórych ludzi, że zamiast wstydzić się i żałować za popełnione czyny, ostentacyjne chwalą się tym, co powinno być przyczyną ich najgłębszego wstydu.

 

Ten temat porusza dzisiejsza Ewangelia. Jezus mówi o przewrotności. Człowiek przewrotny przyzwyczaja się niejako do życia w grzechu. Czuje się usatysfakcjonowany z tego, jak żyje i nie pozwala podać w wątpliwość swojego postępowania. Największym dramatem takiego człowieka jest to, że nie zdaje sobie sprawy ze swojego stanu. To jest tak, jakby ktoś był chory, lecz nie daje sobie pomóc, aby go wyleczyć, ponieważ uważa się za całkowicie zdrowego. Co więcej odrzuca tych, którzy chcą go wesprzeć, a nawet szydzi z nich, mówiąc, że ograniczają jego wolność i autonomię. Człowiek przewrotny pogrąża się coraz bardziej w stanie niemoralności. Nie jest łatwo go wyprowadzić z tego stanu, gdyż nie odczuwa wyrzutów sumienia. Niejednokrotnie dopiero jakaś wielka próba życiowa, której nie jest w stanie uniknąć, sprawia, że pęka jego skorupa przewrotności i dokonuje się nawrócenie.

 

Wobec ludzi przewrotnych Jezus nie mógł wiele uczynić. Każdy Jego gest był opacznie interpretowany. Podobnie jest dzisiaj. Ludzie przewrotni obnoszą się ze swoimi grzechami i stawiają je na piedestale chwały. Zło nazywają dobrem, a prawdę i dobro przedstawiają jako zagrożenie dla wolności. Przewrotność prowadzi do degradacji osobowości i utraty tożsamości człowieka jako stworzenia Boga.

 

 

Wezwanie Jonasza do nawrócenia również dzisiaj pozostaje aktualne. Warto spojrzeć na swoje serce, na własne sumienie. Jaki obszar mojego życia wymaga nawrócenia? Gdzie powinienem uznać, że grzech, zniewolenie, niemoralność opanowała moje życie? Co powinien uczynić, by wejść na drogę przemiany i nawrócenia?

 

 

 

 

Kazania-homilie: Środa pierwszego tygodnia Wielkiego Postu

o. Jarosław Krawczyk CSsR  (29 lutego 2012 roku, Rok B, II)

o. Andrzej Wodka CSsR  (20 lutego 2013 roku, Rok C, I)

o. Piotr Andrukiewicz CSsR  (12 marca 2014 roku, Rok A, II)

o. Jan Rzepiela CSsR senior  (25 lutego 2015 roku, Rok B, I)

o. Marian Krakowski CSsR  (17 lutego 2016 roku, Rok C, II)

o. Ryszard Hajduk CSsR  (08 marca 2017 roku, Rok A, I)

o. Marcin Zubik CSsR  (21 lutego 2018 roku, Rok B, II)

o. Łukasz Baran CSsR  (13 marca 2019 roku, Rok C, I)

o. Zbigniew Bruzi CSsR  (04 marca 2020 roku, Rok A, II Święto św. Kazimierza, królewicza)

o. Wacław Zyskowski CSsR  (24 lutego 2021 roku, Rok B, I )

o. Rafał Nowak CSsR  (09 marca 2022 roku, Rok C, II)

o. Piotr Mazur CSsR  (01 marca 2023 roku, Rok A, I)

o. Paweł Drobot CSsR  (21 lutego 2024 roku, Rok B, II)

 

 

 

 

 

 

Drukuj... 

Misjonarz Prowincji Warszawskiej Redemptorystów, rektor kościoła św. Benona, przełożony domu zakonnego,
moderator Szkoły Nowej Ewangelizacji Sursum Corda – Warszawa

o. Paweł Drobot CSsR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy