Słowo Redemptor

Sobota po Popielcu

 

 

 

Sobota, 20 lutego 2021 roku, VI tydzień zwykły, rok B, I

 

 

 

CZYTANIA

 

 

 

Odważnie pójdź za Jezusem!

 

Czasem spotykamy ludzi, którzy mówią, że czują w życiu niezadowolenie, bo nie poszli za swoim życiowym powołaniem. Przed kilkoma laty podczas wakacji spotkałem koleżankę z dzieciństwa. Mówiła, że po ukończeniu szkoły podstawowej poszła do technikum rolniczego, ale już w podstawówce ciągnęło ją do muzyki. Dlatego w tajemnicy przed rodzicami, którzy chcieli, aby pozostała na gospodarstwie, zdawała egzamin do szkoły muzycznej. Kiedy przysłano do niej list z gratulacjami zdanego egzaminu, rodzice zrobili jej w domu wielką awanturę. Dziewczyna uległa rodzicom i zaczęła uczyć się w technikum, do którego zresztą wcześniej również zdała egzamin. Gdy rozmawialiśmy, prowadziła gospodarstwo agroturystyczne położone na terenie pięknego parku krajobrazowego, pośród uroczych jezior i lasów. Jednak w czasie rozmowy widać było w jej oczach niespełnienie.

 

 

W dzisiejszej Ewangelii jesteśmy świadkami zdecydowanej odpowiedzi celnika imieniem Lewi na zaproszenie Jezusa do współpracy. Wystarczyło krótkie spotkanie, właściwie tylko jedno spojrzenie i słowa „pójdź za mną”. Tak niewiele potrzeba było, aby pogardzany przez wszystkich celnik zmienił tak bardzo radykalnie swoje życie. Jakaż moc musiała bić z oczu Jezusa, że potrafiła zachwycić i skruszyć największego grzesznika. W spojrzeniu Jezusa i Jego słowie Lewi dostrzegł swoje zniewolenia, nieuporządkowane przywiązania, moralne i duchowe choroby. Odważne pójście za Jezusem przywróciło Lewiemu sens i wartość życia. Pozwoliło na nowo odkryć swoje życiowe powołanie. Przylgnięcie do Jezusa przyniosło tak wielką przemianę, że Lewi urządził wielkie przyjęcie u siebie w domu i zaprosił wielu celników. Radości nowego życia nie pozostawił tylko dla siebie, ale chciał się radością podzielić z najbliższymi.

 

I dziś Bóg zaprasza nas do współpracy. Ilu jest ludzi, tyle jest powołań. Przecież każdy z nas jest niepowtarzalny, inny, wyjątkowy. Jeśli Bóg Ciebie stworzył, to i obdarzył Ciebie szczególnym powołaniem, życiową misją, zadaniem, które tylko Ty jesteś w stanie wykonać, wypełnić, zrealizować, wprowadzić w ten świat, w którym przyszło Tobie żyć. Nikt inny tego za Ciebie zrobić nie może. Bóg na Ciebie liczy i potrzebuje Twojego zaangażowania.

 

Czas wielkiego postu jest dobrą okazją, aby odważnie pójść za Jezusem. To znaczy wejść w siebie, czyli rozpoznawać, co mnie naprawdę zniewala, więzi i niszczy. Zerwać z grzechem, pozostawić to, co było niepotrzebnym ciężarem. Stanąć po stronie Jezusa i pozwolić, aby się Bogu poprowadzić. Zrobić więcej miejsca w swoim sercu dla Boga. Odnowić siebie zewnętrznie i wewnętrznie. Będziesz naprawdę szczęśliwy, spełniony, dowartościowany, jeśli odważnie będziesz podążać za Jezusem.

 

 

W Eucharystii Bóg dodaje nam odwagi, abyśmy jak najowocniej wypełnili życiową misję.

 

 

 

 

Publikowane rozważania zawierają tekst, który jest wersją autorską
(tzn. bez korekty tekstu – bez wykonania jakichś prac redakcyjnych)

 

 

 

 

Rozważania (kazania-homilie): Sobota po Popielcu, Rok B, I

o. Marian Krakowski CSsR  (25 lutego 2012 roku, Rok B, II)

o. Edmund Kowalski CSsR  (16 lutego 2013 roku, Rok C, I)

o. Piotr Andrukiewicz CSsR  (08 marca 2014 roku, A, II)

o. Ryszard Bożek CSsR  (21 lutego 2015 roku, Rok B, I)

o. Mariusz Simonicz CSsR  (13 lutego 2016 roku, Rok C, II)

o. Ryszard Bożek CSsR  (o4 marca 2017 roku, Rok A, I)

o. Arkadiusz Buszka CSsR  (17 lutego 2018 roku, Rok B, II)

o. Andrzej Makowski CSsR  (09 marca 2019 roku, Rok C, I)

o. Łukasz Baran CSsR  (29 lutego 2020 roku, Rok A, II)

o. Mariusz Więckiewicz CSsR  (20 lutego 2021 roku, Rok B, I)

 

 

 

 

 

 

Drukuj... 

Kapelan Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach Sp. z o.o. – Gliwice

o. Mariusz Więckiewicz CSsR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy