Słowo Redemptor

Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny

 

 

 

Sobota, 12 czerwca 2021 roku, X tydzień zwykły, Rok B, I

 

 

 

 

 

 

 

CZYTANIA

 

 

 

 

Tak to już jest w roku liturgicznym, że święta czy też wspomnienia maryjne idą w parze ze świętami Pana Jezusa. Tak jest i tym razem. Wczoraj obchodziliśmy uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. A dziś chcemy uczcić Niepokalane Serce Jego Matki Maryi. Nie przez przypadek Kościół przewidział taki układ kalendarza liturgicznego. Kryje się tutaj bardzo głęboki zamysł, który powinniśmy odkrywać w naszym chrześcijańskim życiu.

 

Dlatego też powinniśmy zadać sobie dzisiaj pytanie, do odkrywania czego zaprasza nas dzisiaj Kościół. Albo trafniej: czego uczy nas Maryja, ukazując nam swoje Niepokalane Serce?

 

 

Patrząc na karty Pisma Świętego, możemy zauważyć, że kult Niepokalanego Serca Maryi był żywy w Kościele od wieków. Już w Ewangelii według św. Łukasza dwukrotnie wspomina się o sercu Maryi. W tekście mówiącym o pokłonie pasterzy po narodzeniu Chrystusa oraz na zakończenie drugiego rozdziału tej Ewangelii czytamy: Lecz Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu (Łk 2, 19. 51).

 

Patrząc natomiast na karty historii, kultu Niepokalanego Serca Maryi możemy doszukiwać się od XII wieku. Jednak dopiero XVII wiek wpłynął na znaczący rozwój tego kultu. Wtedy to właśnie na większą skalę św. Jan Eudes zaczął propagować kult Niepokalanego Serca Maryi. Jednocześnie ten kult łączył ze czcią Serca Pana Jezusa. Następnym ważnym czasem dla kultu Niepokalanego Serca Maryi był wiek XIX, gdzie w związku z objawieniami cudownego medalika św. Katarzynie Labouré, zostały na nim umieszczone dwa Serca: Jezusa i Maryi. Z kolei w wieku XIX rozpowszechniło się również nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi dla podkreślenia przywileju Jej Niepokalanego Poczęcia. Początek temu nabożeństwu dało ogłoszenie dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Maryi przez papieża Piusa IX, jak też objawienia Matki Bożej w Lourdes.

 

Najbardziej jednak przyczyniły się do tego objawienia Matki Bożej w Fatimie w 1917 roku. Warto tu wspomnieć wydarzenie, które miało miejsce 8 lat po objawieniach w Fatimie. Wtedy zgodnie z zapowiedzią Matka Boża ukazała się siostrze Łucji ponownie, już po śmierci Franciszka i Hiacynty. W dniu 10 grudnia 1925 roku w Pontevedra w Hiszpanii Matka Boża ukazała się z Dzieciątkiem Jezus. W czasie tego objawienia po raz kolejny Maryja zwróciła uwagę na Jej Niepokalane Serce otoczone cierniami, a Jezus powiedział:

„Współczuj Sercu swojej Najświętszej Matki, które jest ukoronowane cierniami, jakie przez cały czas niewdzięczni ludzie weń wbijają, a nie ma nikogo, kto czyniłby akt zadośćuczynienia, żeby owe kolce wyrwać.

Spójrz, moja córko, na moje Serce ukoronowane cierniami, które niewdzięczni ludzie bez ustanku wbijają w Nie przez swoje bluźnierstwa i brak wdzięczności. Przynajmniej ty staraj się Mnie pocieszyć. W godzinę śmierci obiecuję przyjść na pomoc z łaskami potrzebnymi do zbawienia tym, którzy przez pięć miesięcy w pierwsze soboty odprawią spowiedź, przyjmą Komunię św., odmówią jeden różaniec i przez piętnaście minut rozmyślania nad piętnastu tajemnicami różańcowymi towarzyszyć mi będą w intencji zadośćuczynienia”.

 

 

Ewangelia, karty historii i objawienia mówią nam wszystko. We wspomnieniu Niepokalanego Serca Maryi otrzymujemy jasny przykład i cel, do którego mamy zmierzać. Każdy chrześcijanin, na wzór Maryi, powinien kształtować się w szkole Jezusa, by jego serce stawało się coraz bardziej podobne do Serca Syna Bożego. Ona sama stała się pierwszą uczennicą Jezusa. Serce Jej Syna, ukształtowane dzięki Jej matczynemu Sercu, stało się wzorem dla Jej Serca. Jest to wyraz głębokiej pokory Maryi, a jednocześnie bezgranicznego zaufania Bogu.

 

 

 

 

Kazania-homilie: Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, Rok B, I

o. Sylwester Cabała CSsR  (08 czerwca 2013 roku, Rok C, I)

o. Tomasz Jakubczak CSsR  (13 czerwca 2015 roku, Rok B, I)

o. Władysław Chaim CSsR  (04 czerwca 2016 roku, Rok C, II)

o. Szczepan Hebda CSsR  (09 czerwca 2018 roku, Rok B, II)

o. Rafał Nowak CSsR  (12 czerwca 2021 roku, Rok B, I)

 

 

 

 

 

 

Drukuj... 

Duszpasterz Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech – Monachium

o. Rafał Nowak CSsR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy