Słowo Redemptor

Czwartek trzeciego tygodnia Wielkiego Postu

 

 

  

 

Czwartek, 24 marca 2022 roku, III tydzień Wielkiego Postu, Rok C, II

 

 

 

 

CZYTANIA

 

 

 

 

Bóg, w którego wierzymy jako chrześcijanie, to kochający Ojciec. Dowiadujemy się o tym z objawienia w Starym Testamencie oraz w Nowym Testamencie od Jezusa, Syna Bożego. Dziećmi Boga stajemy się, słuchając Go, czyli będąc posłuszni Jego słowu. Możemy przyjąć Jego słowo, uwierzyć Mu, ale też w naszej wolności możemy odrzucić Jego ojcostwo. To jest temat dzisiejszego pierwszego czytania oraz Ewangelii.

 

 

Bóg przez działanie Ducha Świętego wzbudzał i nadal wzbudza wiarę w sercach ludzi otwartych na Jego obecność. Posyła ich, aby utwierdzać w wierze ludzi chwiejnych i poszukujących. Takimi ludźmi wiary są prorocy. Takimi posłańcami Boga w Nowym Testamencie są Maryja, Elżbieta, Jan Chrzciciel, Zachariasz czy apostołowie. Takimi prorokami w naszych czasach są święci. Oczywiście, najważniejszym posłańcem od Ojca dla nas jest Jezus, Syn Boży.

 

Wobec inicjatywy ze strony Boga człowiek może zająć postawę odrzucenia. Nawet wobec tak ewidentnych znaków, jak uzdrowienia, uwolnienia – o czym słyszymy dzisiaj w Ewangelii – człowiek może je interpretować przewrotnie. Właśnie ta przewrotność, twardy kark – jak określa to prorok Jeremiasz, czy zatwardziałe serce jest przyczyną odrzucenia Boga przez człowieka. Jakże wielka przewrotność i zatwardziałość musiała opanować tych, którzy zarzucali Jezusowi, że działa nie w mocy Boga, ale Belzebuba?

 

Takie postawy widzimy również dzisiaj. Wielu ludzi za cel stawia sobie kłamstwo, przeinaczenie prawdy, kpinę z Boga, byle tylko nie dopuścić, aby świat uwierzył Jezusowi i nie przyjął Ewangelię jako zasady życia. To właśnie ten twardy kark wielu ludzi jest przyczyną nieszczęść na świecie. Cóż może uczynić Bóg w życiu takiego człowieka, jeżeli ów człowiek uznaje działanie Boga za przejawy obecności jakiegoś złego ducha?

 

To słowo Boże jest dla nas dzisiaj wezwaniem do zrobienia sobie rachunku sumienia, zbadania własnego serca, czy nie stwardniało w skorupie pychy. Zatwardziałość serca, twardy kark, to wielka przeszkoda, aby móc dostrzec dobro w świecie, działanie Boga w świecie i w naszym życiu.

 

 

Stańmy przed Bogiem w postawie uwielbienia, jak modlimy się w dzisiejszym psalmie, a wtedy będziemy doświadczać jeszcze mocniej Jego działania.

 

 

 

 

Kazania-homilie: Czwartek trzeciego tygodnia Wielkiego Postu

o. Jan Chaim CSsR   (15 marca 2012 roku, Rok B, II)

o. Kazimierz Fryzeł CSsR   (07 marca 2013 roku, Rok C, I)

o. Piotr Andrukiewicz CSsR   (27 marca 2014 roku, Rok A, II)

o. Sylwester Cabał CSsR   (12 marca 2015 roku, Rok B, I)

o. Edmund Kowalski CSsR   (03 marca 2016 roku, Rok C, II)

o. Jacek Dembek CSsR   (23 marca 2017 roku, Rok A, I)

o. Andrzej Makowski CSsR   (08 marca 2018 roku, Rok B, II)

o. Arkadiusz Buszka CSsR   (28 marca 2019 roku, Rok C, I)

o. Tomasz Zieliński CSsR   (19 marca 2020 roku, Rok A, II Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny)

o. Łukasz Baran CSsR  (11 marca 2021 roku, Rok B, I)

o. Paweł Drobot CSsR  (24 marca 2022 roku, Rok C, II)

 

 

 

 

 

 

Drukuj... 

Misjonarz Prowincji Warszawskiej Redemptorystów, moderator Szkoły Nowej Ewangelizacji Sursum Corda,
duszpasterz akademicki – Warszawa

o. Paweł Drobot CSsR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy