Słowo Redemptor

Świętego Barnaby, apostoła

 

 

 

Sobota, 11 czerwca 2022 roku, X tydzień zwykły, Rok C, II

 

 

 

 

 

 

 

CZYTANIA

 

 

 

 

W naszym chrześcijańskim życiu stawiamy sobie często pytanie o to, jak żyć, aby być świętym. Różne odpowiedzi mogą nam się nasuwać, słysząc to pytanie. Jednak by dać najprostszą odpowiedź na to pytanie, trzeba stwierdzić, że święty to przede wszystkim dobry człowiek. Dobry w znaczeniu ludzkim, czyli taki prawdziwy człowiek z krwi i kości, ale też mający wrażliwość na drugiego człowieka. Święty to także dobry człowiek w znaczeniu wiary, czyli dobry, Boży człowiek, żyjący łaską Boga.

 

 

Dziś w liturgii wspominamy św. Barnabę, apostoła, który – jak opisują Dzieje Apostolskie – był człowiekiem dobrym, pełnym Ducha Świętego i wiary. Kim zatem był ten święty, który zasłynął przez swoją dobroć?

 

Święty Barnaba urodził się na Cyprze w rodzinie żydowskiej z pokolenia Lewiego. Jego właściwe imię brzmiało Józef, jednak bardziej znany jest pod imieniem Barnaba, które zostało mu nadane przez pozostałych apostołów. Według tradycji Ojców Kościoła był kuzynem św. Marka i należał do 72 uczniów Jezusa. Był tym człowiekiem, który po nawróceniu Pawła przedstawił go wspólnocie chrześcijańskiej w Damaszku. Później wraz z nim ewangelizował pogan w Antiochii i na Cyprze. Według apokryficznej tradycji, został ukamienowany na Cyprze około 60 roku.

 

Głosząc ewangelię wraz ze św. Pawłem, udał się do Antiochii. Dzięki niezwykłemu poświęceniu dla głoszenia Dobrej Nowiny nawrócili tam wielu mieszkańców na wiarę w Jezusa. Jak opisują Dzieje Apostolskie, podczas ich podróży do tego miasta po raz pierwszy nazwano uczniów chrześcijanami. Dla nas to słowo „chrześcijanin” jest ważne, bo wyraża naszą tożsamość. Przy tym trzeba nam zwrócić uwagę na jeden ważny szczegół. Słowo „chrześcijanin” nie pochodzi od słowa „chrzest”, ale od słowa „Chrystus”. Zatem chrześcijanin to tak naprawdę człowiek Chrystusowy, a nie tylko ochrzczony. Prawdziwy chrześcijanin to ktoś, kto trwa w relacji, w komunii z Chrystusem. Nie wystarczy mówić, że jest się ochrzczonym. Trzeba żyć Ewangelią Jezusa i do Niego należeć poprzez świadectwo swojego życia i codzienne wybory.

 

 

Święty Barnaba jest dla nas wzorem tego, jak należeć do Chrystusa. Przez swoje zaangażowanie dla ewangelizacji całkowicie należał do Chrystusa. Dzięki temu przez tych, których spotykał, nazwany został dobrym człowiekiem. Z pewnością chcemy być dobrymi ludźmi. Czasami różnie to wychodzi w naszym życiu. Biografia św. Barnaby może nam w tym być wskazówką. Jeśli chcesz być dobrym człowiekiem, bądź Chrystusowym człowiekiem. Jeśli będziesz żył z Jezusem, a Jezus w Tobie, masz szansę stać się dobrym człowiekiem. Tak jak św. Barnaba – apostoł należący do Chrystusa.

 

 

 

 

Kazania-homilie: Świętego Barnaby, apostoła

o. Marian Krakowski CSsR  (11 czerwca 2013 rok, Rok C, I)

o. Arkadiusz Buszka CSsR  (11 czerwca 2016 rok, Rok C, II)

o. Zbigniew Bruzi CSsR  (11 czerwca 2018 roku, Rok B, II)

o. Sylwester Cabała CSsR  (11 czerwca 2019 roku, Rok C, I)

o. Łukasz Baran CSsR  (11 czerwca 2022 roku, Rok C, II)    

 

 

 

 

 

 

Drukuj...

Redemptorysta Prowincji Warszawskiej obecnie duszpasterz w Parafii Świętego Klemensa Hofbauera oraz kapelan
Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego – Warszawa

o. Łukasz Baran CSsR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy