Słowo Redemptor

Czwartek drugiego tygodnia Wielkiego Postu

 

 

 

Czwartek, 09 marca 2023 roku, II tydzień Wielkiego Postu, Rok A, I

 

 

 

 

CZYTANIA

 

 

 

 

Czytanie z Księgi Jeremiasza rozpoczyna się przypowieścią. Brak wody i jej poszukiwanie to dwa wątki przewijające się przez tekst od samego początku. Bóg mówi: Przeklęty mąż, który pokłada nadzieję w człowieku i który w ciele upatruje swą siłę, a od Pana odwraca swe serce (Jr 17, 5). Jest on przyrównany do dzikiego krzaka na stepie, który nie dostrzega prawdziwego szczęścia, wybiera miejsca spalone i ziemię słoną i bezludną. Za chwilę ukazana jest sytuacja odwrotna: Błogosławiony mąż, który pokłada ufność w Panu i Pan jest jego nadzieją (Jr 17, 7). Jest on przyrównany do drzewa zasadzonego nad wodą, które korzenie puszcza ku strumieniowi. Drzewo takie utrzyma zielone liście, nie doznaje niepokoju i ciągle wydaje owoce. W Psalmie 1 znajdujemy bardzo podobne słowa. Błogosławiony, szczęśliwy, wyniesiony do wielkiej chwały jest człowiek ufający Panu. Jest on w bardzo korzystnej, uprzywilejowanej i godnej pozazdroszczenia sytuacji. Bóg, od którego pochodzi wszelkie błogosławieństwo i dobro, mu błogosławi. Szczęśliwy jest człowiek, który w Prawie Pańskim upodobał sobie i rozmyśla nad nim dniem i nocą. W aklamacji przed Ewangelią słyszymy podobne przesłanie: Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym zatrzymują słowo Boże i wydają owoc dzięki swojej wytrwałości (Por. Łk 8, 15)

 

Na koniec mamy mądrościową sentencję: Serce jest zdradliwsze niż wszystko inne i niepoprawne – któż je zgłębi? (Jr 17, 9). Bóg odpłaca ludziom według ich uczynków (Jr 17, 10) – to uzasadnia nieszczęście, jakiego doświadcza Izrael.

 

W Ewangelii według św. Łukasza (16, 19-31) widzimy bardzo bogatego człowieka, który cieszy się na ziemi swoimi dobrami. Ukazany jest on na podobieństwo króla – ubierał się w purpurę i bisior, i wystawnie ucztował dzień w dzień. Łazarz jest nędzarzem, który musi żebrać i tak jak syn marnotrawny chce nasycić się tym, co spadnie ze stołu bogacza. Psy lizały jego wrzody. Kiedy obaj umarli, nędzarz został zaniesiony przez aniołów na łono Abrahama (został dołączony do swoich ojców, patriarchów), a bogacz strącony do otchłani. Nastąpiło wielkie odwrócenie porządku.

 

Bogacz widzi biednego Łazarza na łonie Abrahama. Prosi, aby Łazarz przybył i chociaż trochę ulżył jego męczarniom. Abraham przypomina mu, jakich luksusów doświadczał na ziemi. Bogacz prosi więc, aby Łazarz wrócił na ziemię i przestrzegł jego pięciu braci, lecz Abraham przypomina, że mają przecież Prawo i Proroków i jeśli ich nie słuchają, to nie nawrócą się także wtedy, kiedy ujrzą Łazarza (choćby kto z umarłych powstał (por. Łk 16, 30)).

 

Wina bogacza nie polegała na tym, że wiele posiadał, ale na tym, że stał się nieczuły i samolubny, ślepy i głuchy na potrzeby i rozpaczliwe wołania biedaków i nędzarzy żyjących wokół niego. Bogacz nie chciał okazać miłosierdzia Łazarzowi i nie zaprosił go na posiłek ani nawet nie dał mu odpadków ze stołu, zatem sam teraz nie może liczyć na miłosierdzie. Ta perykopa ma też tytuł: „Biada niemiłosiernym”. Po śmierci sytuacja się odmieni, biedacy i nędzarze będą pocieszeni. Żebrak otrzymuje błogosławieństwo: Błogosławieni jesteście wy, ubodzy, albowiem do was należy królestwo Boże (Łk 6, 20).

 

 

Św. Jan Chryzostom w jednym z kazań powiedział: „Lękajmy się, umiłowani, abyśmy widząc ubogich, nie mijali ich, aby miast Łazarza nie oskarżyło nas w przyszłości wielu podobnych do niego”.

 

Amerykańska aktorka Julianne Moore straciła wiarę po śmierci swojej mamy. Jak mówi, cieszy się, że może chwalić się swoimi osiągnięciami bez zawdzięczania wszystkiego sile wyższej. W 2015 roku Julianne powiedziała: „Bycie w centrum swojej własnej narracji i świadomość, że to ty kreujesz swoje życie są cudowne. Jestem szczęściarą, ale wierzę, że to ja wykreowałam moje życie”. Biedna, zagubiona osoba, która pokłada nadzieję w sobie. Bogacz myślał podobnie. Kto pokłada nadzieję tylko w Bogu, jest już teraz błogosławiony, szczęśliwy.

 

Ufajmy Bogu, miejmy upodobanie w słowie Bożym. Z sercem dobrym i szlachetnym bądźmy miłosierni. To jest nasz Wielki Post.

 

 

 

 

Rozważania (kazania-homilie): Czwartek drugiego tygodnia Wielkiego Postu

o. Marcin Zubik CSsR   (08 marca 2012 roku, Rok B, II)

o. Waldemar Sojka CSsR   (28 lutego 2013 roku, Rok C, I)

o. Piotr Andrukiewicz CSsR   (20 marca 2014 roku, Rok A, II)

o. Andrzej Makowski CSsR   (05 marca 2015 roku, Rok B, I)

o. Piotr Andrukiewicz CSsR   (25 lutego 2016 roku, Rok C, II)

o. Ryszard Bożek CSsR   (16 marca 2017 roku, Rok A, I)

o. Andrzej Kiełbasa CSsR   (01 marca 2018 roku, Rok B, II)

o. Marian Krakowski CSsR  (21 marca 2019 roku, Rok C, I)

o. Łukasz Baran CSsR  (12 marca 2020 roku, Rok A, II)

o. Andrzej Makowski CSsR  (04 marca 2021 roku, Rok B, I – święto św. Kazimierza, królewicz)

o. Edmund Kowalski CSsR  (17 marca 2022 roku, Rok C, II)

o. Waldemar Sojka CSsR  (09 marca 2023 roku, Rok A, I)

 

 

 

 

 

 

Drukuj... 

Misjonarz Prowincji Warszawskiej Redemptorystów – Skarżysko Kamienna

o. Waldemar Sojka CSsR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy