Słowo Redemptor

Środa trzeciego tygodnia Wielkiego Postu

 

 

 

Środa, 10 marca 2021 roku, III tydzień Wielkiego Postu, Rok B, I

 

 

 

CZYTANIA

 

 

 

Żyjemy w świecie, w którym zanikają granice. Europa coraz bardziej przypomina jeden wielki kraj. Przekraczanie granice państw stało się wręcz niezauważalne. Coraz więcej społeczeństw poszczególnych krajów używa jednej ujednoliconej waluty. Jedna kultura ma zacierać różnice etniczne, kulturowe i historyczne. Jednak przy tym możemy dostrzec, że jeden świecki światopogląd tworzy postawę relatywizmu moralnego. I tak pewne postępowania, które kiedyś uznawane były za niegodne i złe, dziś w rozumieniu wielu stają się czymś normalnym. Prawo naturalne jest swobodnie interpretowane i poddawane demokratycznym głosowaniom. Widzimy to choćby wtedy, kiedy to człowiek chce ustalać, kiedy zaczyna się życie ludzkie. Coraz więcej ludzi wierzy w to, iż sami mogą decydować o tym, co jest dobre, a co złe.

 

 

Dziś w Ewangelii Jezus jeszcze przypomina nam o prawie moralnym, które jest skierowane do każdego człowieka. Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. Te słowa mówią nam, że twórcą moralności jest Bóg, a nie człowiek. W naszych czasach niestety dostrzegamy jak dziesięć przykazań Bożych zastępuje się niepisanymi nowymi przykazaniami. Jak to może wyglądać w rzeczywistości?

1.  „Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną” zamienia się teraz na: Co do posiadania cudzych bogów należy pozostawić dowolność według uznania, w duchu pluralizmu.

2. „Nie będziesz wzywał imienia Pana Boga twego nadaremno” zastępuje się sformułowaniem: Nie będziesz manifestował się z twoją chrześcijańską wiarą nigdzie, gdzie mógłbyś zranić uczucia niewierzących.

3.  „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił” przekształca się przewrotnie na: Pamiętaj, że nikt ci nie będzie dyktował, co masz robić w niedzielę! Termin „dzień święty” zastępuje się określeniem „weekend”, a słowo „święcić” należy rozwinąć tak, by brzmiało lepiej, czyli „poświęcić czas na rekreację i zakupy”.

4.  „Czcij ojca swego i matkę swoją” zmieniło się nagle na: Obwiniaj o wszelkie zło swoich rodziców. Odrzucaj wszystkich, którzy ograniczają twoją swobodę, czyli rodziców, nauczycieli, duchownych, autorytety.

5.  „Nie zabijaj” brzmi tylko „trochę” inaczej: Nie zabijaj zwierząt futerkowych, wielorybów, delfinów. Pomóż miłosiernie wynieść się ze świata tym, którzy są mu już niepotrzebni.

6.  „Nie cudzołóż” zmieniło orientację na: Nie pozwól religii ograniczać twoich potrzeb seksualnych.

7. „Nie kradnij” zostało lekko zmodyfikowane na: Korzystaj z wszelkich możliwości pomnożenia stanu twego posiadania, ponieważ z defektem uczciwości do niczego nie dojdziesz, a prawo zawsze naginają do siebie bogaci.

 

Szatan, który jest kłamcą, chce, abyśmy zmieniali Boże prawo i przykazania. Szepcze człowiekowi, że złamanie Bożych przykazań nie zaszkodzi, a wręcz przeciwnie – da radość i szczęście. Na początku zaczyna się od niewielkich przekroczeń. Kradzież w miejscu pracy – jeśli jest niezauważona, to jest dozwolona. Niedzielna wizyta w supermarkecie poprzedzona będzie uczestnictwem w Eucharystii. Nawet obmowa drugiego człowieka jest tylko subiektywną opinią i spostrzeżeniem. Niestety takie zachowanie prowadzi do duchowej schizofrenii.

 

Pewien człowiek spowiadał się następująco:

„Dużo przeklinałem, ale dużo się modliłem – to się wyrównuje.

Dużo piłem, ale dużo pościłem – też się wyrównuje.

Dużo kradłem, ale wiele rozdałem ludziom – znowu się wyrównuje”.

W tym momencie spowiednik stracił cierpliwość i krzyknął: „Pan Bóg cię stworzył, a diabeł zabierze do piekła – to też się wyrównuje”.

 

 

Kiedy przekroczymy granicę swojego sumienia, łatwiej przychodzi nam popełniać poważniejsze grzechy. Sumienie stało się szerokie, a własny interes będzie podkładką do każdej nieprawości. Im bardziej oddalamy się od granicy dobra i zła, tym łatwiej przychodzi nam popełniać grzechy. Przy tym kolejnym nieszczęściem będzie brak żalu, bo przecież nic złego nie zrobiłem – tak przynajmniej mi się wydaje. Niestety jest to droga do odwrócenia się od Boga i zamknięcia na Jego łaskę przebaczenia i miłosierdzia. Tylko stanięcie w prawdzie i w świetle Bożych przykazań sprawi, że odnajdziemy prawdziwe dobro i szczęście.

 

 

 

 

Kazania-homilie: Środa trzeciego tygodnia Wielkiego Postu, Rok B, I

o. Jan Chaim CSsR   (14 marca 2012 roku, Rok B, II)

o. Kazimierz Fryzeł CSsR   (06 marca 2013 roku, Rok C, I)

o. Piotr Andrukiewicz CSsR   (26 marca 2014 roku, Rok A, II)

o. Sylwester Cabał CSsR   (11 marca 2015 roku, Rok B, I)

o. Edmund Kowalski CSsR   (02 marca 2016 roku, Rok C, II)

o. Jacek Dembek CSsR   (22 marca 2017 roku, Rok A, I)

o. Andrzej Makowski CSsR   (07 marca 2018 roku, Rok B, II)

o. Arkadiusz Buszka CSsR   (27 marca 2019 roku, Rok C, I)

o. Mariusz Więckiewicz CSsR  (18 marca 2020 roku, Rok A, I)

o. Łukasz Baran CSsR  (10 marca 2021 roku, Rok B, II)

 

 

 

 

 

 

Drukuj... 

Duszpasterz w Parafii Świętego Klemensa Hofbauera oraz kapelan Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego – Warszawa

o. Łukasz Baran CSsR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy