Słowo Redemptor

Piątek trzeciego tygodnia Wielkiego Postu

 

 

 

Piątek, 12 marca 2021 roku, III tydzień Wielkiego Postu, Rok B, I

 

 

 

CZYTANIA

 

 

 

Gdzie się znajduje najważniejsze dla nas prawo? Czy jest w naszej konstytucji, a może w kodeksie prawa karnego? Myślę, że odpowiedź możemy znaleźć, sięgając po Biblię. Najważniejsze dla nas prawo znajduje się w Biblii. Pan Jezus w dwóch zdaniach daje nam najważniejsze prawo.

 

 

Faryzeusze poprzez trudne pytania chcieli ośmieszyć Nauczyciela, za którym szły tłumy. Jeden z nich zadaje Jezusowi pytanie: Jakie jest w Prawie największe przykazanie? Pewnie uważał, że Jezus nie będzie mógł dać zadawalającej odpowiedzi. Jezus bowiem nie kończył żadnej szkoły rabinackiej i nie był uczonym w Prawie. Uczeni żydowscy doszukali się, bowiem w Prawie Mojżeszowym 248 nakazów i 365 zakazów, co daje w sumie 613 przykazań. Żydzi dzielili je na wielkie i małe. Nie było wśród nich zgody, które z nich są ważniejsze, a które mniej ważne. Byli skłonni wszystkie uważać za równie ważne. Zatem postawione pytanie było trudne i wskazanie na jedno przykazanie mogło być podważaniem ważności innego.

 

Faryzeusz z pewnością liczył, że Jezus nie udzieli dobrej odpowiedzi i w taki sposób pokaże On tłumowi, że ich nauczyciel jest tylko synem stolarza, który chce zwodzić ludzi wizją szczęścia i pokoju.

 

Na pytanie Faryzeusza Jezus wypowiada słowa zaczerpnięte z Księgi Powtórzonego Prawa – znane każdemu Izraelicie – wskazujące, że pierwszym obowiązkiem człowieka jest miłość Boga. I w tę miłość człowiek musi zaangażować się całym sercem. Dla Izraelity serce jest siedliskiem inteligencji oraz wszystkich myśli i pragnień. Jezus mówiąc, że należy kochać Boga całym sercem swoim, całą swoją duszą, całym swoim umysłem, chce powiedzieć, że żadna część naszego życia nie jest zwolniona z tego obowiązku. Miłość do Boga jest bezwarunkowa. Trzeba więc kochać Boga nawet za cenę utraty dobrego imienia czy nawet życia. Tylko taka miłość do Boga daje prawdziwe życie. Bez niej nie jesteśmy w stanie prawdziwe kochać drugiego człowieka.

 

Konsekwencją przykazania miłości do Boga jest przykazanie miłości bliźniego. Jezus pokazuje, że ten, kto kocha Boga, musi także miłować bliźniego. Dla potwierdzenia tego wypowiada słowa z Księgi Kapłańskiej, które mówią, iż miłowanie bliźniego polega na konkretnych czynach. Ten, kto miłuje bliźniego, nie okrada go, nie okłamuje, nie złorzeczy mu, nie szkaluje go. Miłość Boga i drugiego człowieka są tak złączone, iż jedna potwierdza drugą przez czyny miłości.

 

 

Wybitny filozof Soren Kierkegaard wypowiedział kiedyś myśl, którą należałoby uznać za jedną z najistotniejszych dla chrześcijaństwa. Stwierdził on: „Miłość do Boga i miłość do człowieka stanowią jakby dwuskrzydłowe drzwi, które otwierają się i zamykają tylko razem”. Piękne porównanie – drzwi zwane miłością, które chronią przed złem, obojętnością i egoizmem. Oba skrzydła muszą być zamknięte szczelnie, aby dobrze działały miłość do Boga i do człowieka.

 

Trzeba nam te słowa powtarzać codziennie. Bo mnożymy różne prawa. Za niektóre z nich – pisane przez człowieka – ludzie potrafią nawet tysiącami wychodzić na ulice. Ale jest tylko jedno prawo, które rozwiązuje nasze złożone problemy. To przykazanie miłości Boga i człowieka. Jest ono dla nas drogowskazem do nieba. Zostawił je nam Jezus, który przyszedł na ziemię po to, aby Stare Prawo wypełnić, udoskonalić i ogłosić Nowe Prawo – prawo miłości. Wypełniajmy to prawo w naszym życiu – w rodzinie, w pracy, w szkole. Warto zapamiętać słowa św. Alfonsa Liguori, założyciela redemptorystów: „Jeśli więc kto chce poznać, czy kocha Boga i do jakiego stopnia miłości doszedł pod tym względem, wystarczy, by poznał, jak kocha bliźniego”.

 

 

 

 

Kazania-homilie: Piątek trzeciego tygodnia Wielkiego Postu, Rok B, I

o. Jan Chaim CSsR   (16 marca 2012 roku, Rok B, II)

o. Kazimierz Fryzeł CSsR   (08 marca 2013 roku, Rok C, I)

o. Piotr Andrukiewicz CSsR   (28 marca 2014 roku, Rok A, II)

o. Sylwester Cabał CSsR   (13 marca 2015 roku, Rok B, I)

o. Rafał Nowak CSsR   (04 marca 2016 roku, Rok C, II – Święto św. Kazimierza, królewicza)

o. Jacek Dembek CSsR   (24 marca 2017 roku, Rok A, I)

o. Andrzej Makowski CSsR   (09 marca 2018 roku, Rok B, II)

o. Arkadiusz Buszka CSsR   (29 marca 2019 roku, Rok C, I)

o. Mariusz Więckiewicz CSsR   (20 marca 2020 roku, Rok A, II)

o. Łukasz Baran CSsR   (12 marca 2021 roku, Rok B, I)

 

 

 

 

 

 

Drukuj... 

Duszpasterz w Parafii Świętego Klemensa Hofbauera oraz kapelan Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego – Warszawa

o. Łukasz Baran CSsR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy