Słowo Redemptor

Piątek trzeciego tygodnia Wielkiego Postu

 

 

 

Piątek, 17 marca 2023 roku, III tydzień Wielkiego Postu, Rok A, I

 

 

 

 

CZYTANIA

 

 

 

 

Często w naszym życiu mówimy o miłości: miłość rodziców do swoich dzieci, chłopaka do swojej dziewczyny i odwrotnie, miłość małżeńska i miłość Boża. I dziś w Ewangelii słyszmy również o miłości, o przykazaniu, które jest najważniejsze dla każdego wierzącego: Słuchaj, Izraelu, Pan Bóg nasz jest jedynym Panem. Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą. Drugie jest to: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Nie ma innego przykazania większego od tych (Mk 12, 29-31).

 

 

Przecież to takie proste i łatwe kochać Pana Boga i kochać drugiego człowieka. Proste i łatwe do wypowiedzenia, ale do czynienia to już nie jest tak łatwo. Bo łatwo jest kochać kogoś, kogo lubię, szanuję, kto jest dla mnie dobry, ale ludzi, którzy mi wyrządzają krzywdę, ludzi, którzy są dla mnie wrogami i obcymi, jak tu ich kochać. Przecież oni są źli i na pewno za moją dobroć i miłość nie odpłacą mi tym samym. Kochać sąsiada, który cały czas na mnie donosi na policję i opowiada niestworzone historie o mnie i mojej rodzinie? Jak kochać moje rodzeństwo, które walczy ze mną o spadek po rodzicach, choć nigdy się nimi nie zajmowali, jak byli chorzy? Jak kochać współmałżonka, który zdradza, bije, nadużywa alkoholu i znęca się nad rodziną? Jak kochać takich ludzi?

 

A Bóg wymaga od nas obdarowania miłością człowieka, każdego człowieka. Nie tylko tego, który jest najbliżej. Nie tylko tego, który mnie obdarowuje. Nie tylko tego, którego lubię. Każdego. Co do tego Ewangelia nie zostawia najmniejszej wątpliwości. Przypomnijmy fragment „Kazania na Górze”: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują. (...) Jeśli miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? (Mt 5, 44nn). Pamiętamy też przypowieść o dobrym Samarytaninie – pogardzanym wrogu, który dobrem obdarzył. Miłość jest bezinteresownym obdarowaniem kogoś dobrem. Bo jeśli chcemy, aby nas kochano, musimy tym samym obdarzyć drugiego człowieka – nieważne, jak on postępuje wobec nas. Bo to jest prawdziwa miłość.

 

Ale prócz miłości wobec drugiego człowieka jest jeszcze miłość wobec Pana Boga. A za co kochać Pana Boga? Za wojny, że są na świecie, za choroby, kataklizmy, które nawiedzają ziemię? Za złych rodziców? Można by było wymieniać wiele, więc za co mam kochać Boga? Najpierw muszę dostrzec, że Bóg kocha mnie i to niezależnie od tego, czy dobry, czy zły jestem.

 

Odznaczający się głęboką miłością do Boga i ludzi św. Franciszek z Asyżu podróżował pewnego razu z człowiekiem, który w trakcie rozmowy skarżył się Franciszkowi, że bardzo trudno jest mu miłować Pana Boga. W czasie ich dalszej wspólnej wędrówki napotkali na drodze żebraka, który był ślepy i sparaliżowany. Św. Franciszek zapytał tego żebraka: „Powiedz mi, czy ty byś mnie kochał, gdybym przywrócił ci wzrok i sprawił, że mógłbyś normalnie chodzić?” „Panie – wykrzyknął żebrak – nie tylko bym cię kochał, ale stałbym się twoim niewolnikiem przez resztę mojego życia”. „Widzisz – powiedział św. Franciszek do tego człowieka, który skarżył się, że trudno jest mu kochać Pana Boga. Ten żebrak kochałby mnie, gdybym przywrócił mu zdrowie. Dlaczego ty nie kochasz Pana Boga za to, że stworzył cię zdrowym?”

 

 

Mamy za co kochać Pana Boga, ale wpierw musimy sobie to uzmysłowić w naszych sercach i duszy. Bóg pokazuje nam, jak kochać człowieka i Jego. On dał nam z miłości swojego Syna, który umarł za nasze grzechy. Umarł za każdego człowieka dobrego i tego, co się od Niego odwraca. Bo Bóg umiłował nas bezgranicznie i tego od Niego się uczmy.

 

 

 

 

Kazania-homilie: Piątek trzeciego tygodnia Wielkiego Postu

o. Jan Chaim CSsR   (16 marca 2012 roku, Rok B, II)

o. Kazimierz Fryzeł CSsR   (08 marca 2013 roku, Rok C, I)

o. Piotr Andrukiewicz CSsR   (28 marca 2014 roku, Rok A, II)

o. Sylwester Cabał CSsR   (13 marca 2015 roku, Rok B, I)

o. Rafał Nowak CSsR   (04 marca 2016 roku, Rok C, II – Święto św. Kazimierza, królewicza)

o. Jacek Dembek CSsR   (24 marca 2017 roku, Rok A, I)

o. Andrzej Makowski CSsR   (09 marca 2018 roku, Rok B, II)

o. Arkadiusz Buszka CSsR   (29 marca 2019 roku, Rok C, I)

o. Mariusz Więckiewicz CSsR   (20 marca 2020 roku, Rok A, II)

o. Łukasz Baran CSsR   (12 marca 2021 roku, Rok B, I)

o. Wojciech Wilgowicz CSsR  (17 marca 2023 roku, Rok A, I)

 

 

 

 

 

 

Drukuj... 

Redemptorysta Prowincji Warszawskiej, katecheta oraz duszpasterz w Parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
(Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej) – Bardo

o. Wojciech Wilgowicz CssR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy