Niedziela, 15 czerwca 2025 roku, XI tydzień zwykły, Rok C, I
Uczyniłeś nas niewiele mniejszymi od aniołów! (Ps 8,6)
W Uroczystość Trójcy Przenajświętszej stajemy wobec jednej z najgłębszych tajemnic naszej wiary. Choć ludzki rozum nie jest w stanie w pełni jej pojąć, możemy dostrzec działanie Trójcy Świętej w historii zbawienia i naszym codziennym życiu. Spróbujmy więc spojrzeć na Boga w Trójcy Jedynego jako Tego, który nieustannie zwraca się ku człowiekowi – ku jego dobru, zbawieniu i szczęściu.
Chcąc zrozumieć tajemnicę Trójcy Przenajświętszej, spróbujmy zobaczyć Pana Boga w Trójcy Jedynego jako zwróconego całkowicie ku człowiekowi: jego dobru i szczęściu. Wyraża to zachwyt, jakiemu ulega psalmista, gdy woła: „Czym jest człowiek, że o nim pamiętasz, czym syn człowieczy, że troszczysz się o niego?” (Ps 8,5).
W Piśmie Świętym mamy wiele dowodów na to:
Wyjątkowe działanie całej Trójcy Przenajświętszej na rzecz człowieka ukazuje nam Eucharystia. Mamy tu realizację obietnicy Pana Jezusa, który mówi „Ojciec mój da wam prawdziwy chleb z nieba” (por. J 6,32), którym będzie ciało Pana Jezusa. Gdy więc słyszymy słowa przeistoczenia, możemy się przekonać, jak wierny swoim obietnicom jest Pan Bóg: Ojciec prawdziwie daje nam swego Syna na pokarm. Widzimy tu oczywiście również Ducha Świętego, który jest tą mocą, dzięki której w Eucharystii Pan Jezus staje się prawdziwie obecny pośród nas i dla nas.
Możemy więc zapytać:
W chrzcie świętym zostałem naznaczony imionami Trójcy Przenajświętszej, a więc moje życie zostało włączone w życie Boże: stałem się dzieckiem Bożym oraz bratem/siostrą Pana Jezusa.
Gdy tracę to życie przez grzech, zostaje mi ono przywrócone w sakramencie pokuty i pojednania – znów w imię Trójcy Przenajświętszej. Kapłan wypowiada wtedy słowa: „I ja odpuszczam ci grzechy w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”.
I przez to, że właśnie tu pozwalam na działanie Pana Boga w moim życiu, oddaję Mu chwałę, „Któż może odpuszczać grzechy, oprócz jednego Boga” (Mk 2,7.10).
Piękną tradycją katolicką było znaczenie krzyżem nowego bochenka chleba, dziękując w ten sposób Panu Bogu za owoc ziemi i pracy rąk ludzkich.
Podejmując pracę, rozpoczynając podróż, czynimy znak krzyża, aby wszystko to było wykonywane z Bożą pomocą i na chwałę Pana Boga.
Niech więc ta tajemnica – choć przekracza nasze ludzkie pojęcie – stanie się dla nas nie tylko przedmiotem refleksji, ale przede wszystkim inspiracją do życia z Bogiem i w Bogu. Trójca Przenajświętsza nie jest ideą abstrakcyjną – to żywa obecność Miłości, która nieustannie działa dla nas. Starajmy się odpowiadać na tę miłość całym sercem, życiem i codziennym świadectwem. Amen.
Kazania-homilie: Uroczystość Najświętszej Trójcy
– Niedziela po Zesłaniu Ducha Świętego
o. Marek Urban CSsR (19 czerwca 2011 roku, Rok A, I)
o. Tomasz Sadowski CSsR (03 maja 2012 roku, Rok B, II)
o. Ryszard Hajduk CSsR (26 maja 2013 roku, Rok C, I)
o. Marcin Zubik CSsR (15 czerwca 2014 roku, Rok A, II)
o. Marcin Zubik CSsR (31 maja 2015 roku, Rok B, I)
o. Andrzej Makowski CSsR (22 maja 2016 roku, Rok C, II)
o. Krzysztof Szczygło CSsR (11 czerwca 2017 roku, Rok A, I)
o. Krzysztof Stankowski CSsR (27 maja 2018 roku, Rok B, II)
o. Jerzy Krupa CSsR (16 czerwca 2019 roku, Rok C, I)
o. Łukasz Baran CSsR (07 czerwca 2020 roku, Rok A, II)
o. Edmund Kowalski CSsR (30 maja 2021 roku, Rok B, I)
o. Mariusz Więckiewicz CSsR (12 czerwca 2022 roku, Rok C, II)
o. Tomasz Marcinek CSsR (03 maja 2023 roku, Rok A, I)
o. Marian Krakowski CSsR (26 maja 2024 roku, Rok B, II)
o. Zbigniew Bruzi CSsR (15 czerwca 2025 roku, Rok C, I)
Drukuj...
Misjonarz Prowincji Warszawskiej Redemptorystów – Tuchów
o. Zbigniew Bruzi CSsR