Słowo Redemptor

Sobota trzeciego tygodnia Wielkiego Postu

 

 

 

Sobota, 18 marca 2023 roku, III tydzień Wielkiego Postu, Rok A, I

 

 

 

 

CZYTANIA

 

 

 

 

Zastanawiamy się pewnie czasem, czy nasze postępowanie, zachowanie, czy nasze wypowiedzi są dobre i właściwe. Czy postępujemy właściwie? I oto dziś w Ewangelii słyszymy takie słowa: Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni ludzie, zdziercy, oszuści, cudzołożnicy, albo jak i ten celnik. Zachowuję post dwa razy w tygodniu, daję dziesięcinę ze wszystkiego, co nabywam (Łk 18, 11-12). My pewnie dodalibyśmy jeszcze do tego: „Dziękuję Ci, Boże, że nie jestem jak inni: złodzieje, prostytutki, żebracy, nieudacznicy, lenie, nieroby, rozwodnicy. Poszczę, chodzę regularnie do kościoła, modlę się i rzucam na tacę. Jestem sprawiedliwy i uczciwy, nikogo nie krzywdzę i nikomu nie szkodzę. Jestem prawie doskonały i tak na dobrą sprawę nie potrzebuję, Panie, Twojej pomocy…”

 

 

Boże, miej litość dla mnie grzesznika (Łk 18, 13), bo „czymże jestem przed Twoim obliczem? Prochem i niczym!” I bez Ciebie nic nie potrafię zrobić i rzeczywiście niczym jestem i nędzą...

 

Dwie modlitwy, dwie postawy, dwie mentalności. Z którą z nich ja sam się utożsamiam? Czy w moim stosunku do Boga i do ludzi nie wynoszę się za bardzo i nie jestem zbyt dumny nawet z mojej pokory?

 

Myślę, że każdy z nas ma w swoim życiu takie chwile, że uważa się za kogoś lepszego od drugiego człowieka. Znajdujemy w sobie wiele dobrych, pozytywnych cech, a ci obok nas to dranie i nieroby. „Przecież ja jestem od nich sto razy lepszy, czego więc się mnie czepiają”.

 

I w dzisiejszej Ewangelii słyszymy odpowiedź na nasze pytanie. Jezus opowiada właśnie o mnie, o takim faryzeuszu, który myśli, że jest najlepszy: Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża będzie wywyższony (Łk 18,14). Nie musisz się poniżać. Nie szukaj tylko stale siebie i nie podkreślaj na każdym kroku twojej osoby, twoich zasług, twojej mądrości, twojego sprytu, twojej zaradności, twoich nawet dobrych czynów. Bądź po prostu pokorny.

 

Szymon trafił do ośrodka dla bezdomnych, był uzależniony od alkoholu. Jednak któregoś dnia zadziwił wszystkich mieszkańców „przytuliska”, bo radykalnie zmienił swoją postawę. Zauważył hojność pracujących tam wolontariuszy, ludzi dobrej woli i to go zmieniło. Udzielał się niezmordowanie dniem i nocą. Żadna praca go nie upokarzała. Gdy należało posprzątać pokój alkoholika, który źle się poczuł, przetkać rury w zlewie czy ubikacji, Szymon bez słowa to robił. Wszystko to robił z uśmiechem, czasem miało się wrażenie, że jest bardzo wdzięczny za to, że może w czymś pomóc.

Pewnego razu kapelan schroniska głosił kazanie na Mszy Świętej. Mówił, że należy modlić się do Boga o to, by można było się zmienić i stawać lepszym. Niespodziewanie jeden młody chłopak przecisnął się na środek tuż przed sam ołtarz, padł na kolana i zaczął wołać: „O Boże, spraw, abym stał się jak Szymon!” Kapelan, pochylając się nad nim, powiedział: „Chłopcze, byłoby lepiej, gdybyś się modlił – Boże, spraw, abym stał się podobny do Jezusa!” Młodzieniec zdziwiony spojrzał na kapelana i zapytał: „Dlaczego? Czy Jezus jest podobny do Szymona?”

 

Szymon pokazał swoim życiem, że można być pokornym człowiekiem i wzorem dla innych. Lecz najdoskonalszym wzorem dla nas jest sam Jezus, który nigdy nie wywyższał się nad innych ludzi i nie poniżał ich. Kochał ich takimi, jakimi byli, ze swoimi nędzami, słabościami, brakami. On im pokazał, że każdy zasługuje na miłość Boga.

 

 

 

 

Kazania-homilie: Sobota trzeciego tygodnia Wielkiego Postu

o. Jan Chaim CSsR   (17 marca 2012 roku, Rok B, II)

o. Kazimierz Fryzeł CSsR   (09 marca 2013 roku, Rok C, I)

o. Piotr Andrukiewicz CSsR   (29 marca 2014 roku, Rok A, II)

o. Sylwester Cabał CSsR   (14 marca 2015 roku, Rok B, I)

o. Edmund Kowalski CSsR   (05 marca 2016 roku, Rok C, II)

o. Tomasz Mular CSsR   (25 marca 2017 roku, Rok A, I – Uroczystość Zwiastowania Pańskiego)

o. Andrzej Makowski CSsR   (10 marca 2018 roku, Rok B, II)

o. Arkadiusz Buszka CSsR   (30 marca 2019 roku, Rok C, I)

o. Mariusz Więckiewicz CSsR  (21 marca 2020 roku, Rok A, II)

o. Łukasz Baran CSsR  (13 marca 2021 roku, Rok B, I)

o. Paweł Drobot CSsR  (26 sobota 2022 roku, Rok C, II)

o. Wojciech Wilgowicz CSsR  (18 marca 2023 roku, Rok A, I)

 

 

 

 

 

 

Drukuj... 

Redemptorysta Prowincji Warszawskiej, katecheta oraz duszpasterz w Parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
(Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej) – Bardo

o. Wojciech Wilgowicz CssR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy