Słowo Redemptor

Czwartek pierwszego tygodnia Adwentu

 

 

 

Czwartek, 03 grudnia 2020 roku, I tydzień Adwentu, Rok B, I

Wspomnienie św. Franciszka Ksawerego, prezbitera

 

 

 

 

CZYTANIA

 

 

 

 

Dzisiejsza Ewangelia jest nam dobrze znana choćby z uroczystości zawarcia sakramentu małżeństwa. Ileż to razy słyszeliśmy, że naszą skałą jest sam Chrystus, a nasze życie jest tym symbolicznym domem, który budujemy przez całe życie? Czasem oglądamy w telewizji zdjęcia z terenów, gdzie przechodzą huragany czy obfite ulewy. Zdarza się, że budynki czy nawet całe osiedla zostają zniszczone jak klocki Lego i spływają do rzeki. Wtedy dziwimy się, jak można było budować dom w tak nieracjonalnym miejscu. Nie zawsze jest to tylko brak rozumu i planowania.

 

 

My także mamy zbudować dom, który pięknie nazywamy naszym życiem. Dzisiejsza Ewangelia przypomina nam, że nie warto budować byle jak. Ogromne znaczenie ma to, na jakim podłożu, na jakim fundamencie chcemy budować. Przypowieść z Ewangelii daje nam dwie skrajne możliwości: budowanie na solidnej skale albo na piasku, który jest niestabilny. Dla nas ludzi ochrzczonych i przyznających się do Jezusa to On jest tą solidną skałą, na której powinniśmy budować. Dla każdej konstrukcji ważne jest, aby nie straciła pełnego kontaktu z fundamentem. Jeśli budynek zaczyna odrywać się od fundamentu, to przez jakiś czas jeszcze postoi, ale przy pierwszej ulewie rozpadnie się na części. Tak jest i z naszym życiem. Często zdarza się, że powoli tracimy kontakt z Fundamentem, z podporą naszego życia – czyli z Bogiem. Spoglądamy na innych, którym czasem wiedzie się lepiej, choć w Niego nie wierzą. Wtedy szatan zasiewa w naszych sercach wątpliwość, zniechęcenie i brak ufności. Rodzi się w nas wtedy pytanie: Czy warto się trudzić? Czasem do głosu dochodzi lęk o to, co inni o mnie pomyślą, czy nie będę w mniejszości w moim miejscu pracy, czy nie stanę się trochę takim „brzydkim kaczątkiem”. Przecież tyle koleżanek i kolegów buduje po swojemu, żyją bez ślubu, mają wolny czas przez całą niedzielę, nie muszą być wierni przyrzeczeniom małżeńskim, zdobywają pieniądze w dużo łatwiejszy, choć nie zawsze uczciwy i moralny sposób. Zaczynamy kombinować i budować po swojemu, bo wydaje się nam, że będzie lepiej, może prościej i bez większych wyrzeczeń. Jednak po chwilach radości, po życiu w iluzji szczęścia zaczynamy zastanawiać się, czy ta nasza konstrukcja życiowa wytrzyma. Czy nie rozpadnie się od pierwszej burzy? Izajasz zaprasza nas, byśmy otworzyli bramy naszego miasta, naszego serca. Ci, którzy zaufali Panu i otworzyli bramy, zostaną obdarzeni błogosławieństwem. Nie bez przyczyny święty papież Jan Paweł II wołał na początku swojego pontyfikatu: „Otwórzcie drzwi Odkupicielowi!” Izajasz pokazuje nam i drugą opcję: położone na szczytach miasto, które jest zamknięte, niedostępne. Symbolizuje ono człowieka, który nie chce się otworzyć na Boże działanie.

 

 

Budowa domu to także troska o najbliższych. Czas pandemii pokazał wielu z nas prawdziwe relacje panujące w naszych rodzinach. Od ogromnej miłości wzajemnej, poprzez tęsknoty za kimś, po niewypowiedziane żale i bolączki. Wielu z nas uświadomiło sobie, że z powodu maratonu zawodowego nie potrafimy czasem budować właściwych relacji z naszymi najbliższymi, a więc z tymi, których kochamy. Może niektórzy dopiero teraz uświadomili sobie, że budowali swój dom na piasku. Dzisiaj jest też pierwszy czwartek miesiąca. Pomódlmy się za kapłanów i o nowe powołania kapłańskie i zakonne, by nie zabrakło tych, którzy pomagają nam w budowaniu naszych trwałych fundamentów.

 

 

 

Kazania-homilie: Czwartek pierwszego tygodnia Adwentu, Rok B, I

o. Mariusz Więckiewicz CSsR  (01 grudnia 2011 roku, Rok B, II)

o. Andrei Vrubleuski CSsR  (06 grudnia 2012 roku, Rok C, I)

o. Marian Krakowski CSsR  (05 grudnia 2013 roku, Rok A, II)

o. Stanisław Mróz CSsR  (04 grudnia 2014 roku, Rok B, I)

br. diakon Antoni Popek CSsR  (03 grudnia 2015 roku, Rok C, II)

o. Edmund Kowalski CSsR  (01 grudnia 2016 roku, Rok A, I)

o. Andrzej Makowski CSsR  (07 grudnia 2017 roku, Rok B, II)

o. Wacław Zyskowski CSsR  (06 grudnia 2018 roku, Rok C, I)

o. Arkadiusz Buszka CSsR  (05 grudnia 2019 roku, Rok A, II)

o. Andrzej Kukła CSsR  (03 grudnia 2020 roku, Rok B, I)

 

 

 

 

 

 

Drukuj... 

Misjonarz Prowincji Warszawskiej Redemptorystów, sędzia Sądu Metropolitalnego w Krakowie, wykładowca prawa kanoniczego w
Wyższym Seminarium
Duchownym w Tuchowie i DIRECOM Lugano (Szwajcaria) – Warszawa Warszawa

o. Andrzej Kukła CSsR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy