Słowo Redemptor
Rozważanie pierwsze
13.05.2025

W ramach naszych najbliższych rozważań nowennowych będziemy starali się spoglądać na Maryję, zapowiadaną i przedstawianą w Piśmie Świętym. Oczywiście „nie wyczerpiemy źródła”, ale spróbujemy przynajmniej zwrócić uwagę na najważniejsze teksty, przez pryzmat których patrzymy na Maryję.

Rozważanie drugie
13.05.2025

Ostatnio zwracaliśmy uwagę na tzw. protoewangelię, czyli na pierwszą w Piśmie Świętym zapowiedź nadziei zbawienia; nadziei, której ważną częścią jest osoba i rola Maryi. Dziś przechodzimy do księgi Wyjścia, aby w tej właśnie księdze znaleźć akcenty treściowe, wskazujące na Maryję.

Rozważanie trzecie
13.05.2025

Gdybyśmy zapytali gdzie Maryja jest zapowiedziana jako szczególny znak od Boga, to w pierwszej kolejności należy wskazać słynny i znany zapis proroka Izajasza, gdzie padają słowa: Oto Pan sam da wam znak. Oto Panna pocznie i porodzi syna i nazwie Go imieniem Emmanuel, to znaczy Bóg z nami (Iz 7,14). Tam odniesienie do Maryi jest wręcz oczywiste. Jeśli jednak szukamy miejsc, gdzie jedynie wrażliwy czciciel Matki Jezusa zauważy Jej subtelną obecność, to z pewnością jednym z takich znaków, wskazujących na Matkę Bożą, może być runo Gedeona.

Rozważanie czwarte
13.05.2025

Z IX wieku pochodzi świadectwo, które zapisał Jan, mnich Kościoła wschodniosyryjskiego: Arka Izraela była z drewna, lecz pokryta złotem wewnątrz i na zewnątrz. W historii Izraela złoto i drewno symbolizowały połączenie pierwiastka boskiego i ludzkiego. Arka, pokryta wewnątrz i na zewnątrz złotem, jest symbolem Maryi, świętej Matki Boga: z zewnątrz oznacza niewzruszoność Maryi, dalekiej od jakiejkolwiek nieczystości i kobiecego bezwstydu; złoto wewnątrz oznacza Ducha Świętego, który mieszka w całym jej wnętrzu.

Rozważanie piąte
13.05.2025

Symboli i odniesień, dotyczących Matki Bożej, pełne są choćby Litania Loretańska czy tekst Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Wracamy teraz do tych rozważań i podejmujemy kolejne skojarzenia oraz porównania, które inspirowane są tekstami Starego Testamentu, a odnoszone są do osoby Maryi. I tak we wspomnianych Godzinkach... znajdujemy sformułowanie: O mężna Białogłowo, Judyt wojująca, od niewoli okrutnej lud swój ratująca. Jest to oczywiście zawołanie pod adresem Maryi, choć bez wątpienia inspirowane wydarzeniami opisanymi w Księdze Judyty.

Rozważanie szóste
13.05.2025

Dziś chcemy zwrócić uwagę na inny pierwowzór Maryi, mianowicie na tytułową bohaterkę Księgi Estery. W śpiewniku ks. Jana Siedleckiego, a zapewne również w pamięci wielu czcicieli Matki Bożej, możemy znaleźć pieśń: Ciebie na wieki wychwalać będziemy Królowo nieba Maryjo. W refrenie tej pieśni wołamy tak: Wdzięczna Estero, o Panienko święta, Tyś przez aniołów jest do nieba wzięta, niepokalanie poczęta.

Rozważanie siódme
13.05.2025

Piąta tajemnica chwalebna różańca świętego przypomina, że Maryja została ustanowiona Królową nieba i ziemi, a liczne wezwania z Litanii Loretańskiej rozpoczynają się właśnie wołaczem Królowo... Gdy świadomi tej prawdy czciciele Matki Bożej wracali do tekstów biblijnego Psałterza, niejednokrotnie odkrywali motywy i wątki, które bardzo wyraźnie „pasują” do wysławiania Maryi. Dziś zatrzymamy się nad fragmentem Psalmu 45, gdyż opisuje on królewskie zaślubiny, a w opisie tym odnajdujemy też charakterystykę królowej; charakterystykę cenną również dla czcicieli Matki Bożej.

Czytelnia

Polecamy